ZADAR – Druga točka Dnevog reda današnje sjednice Županijske skupštine nosila je naziv Razmatranje inicijative za izmjenu Statuta Zadarske županije, a na prijedlog Odbora za Statut i Poslovnik do izmjena Statuta nije došlo.
Povjerenstvo bez relevantnih podataka
– U ovom trenutku nemamo relevantne podatke i pokazatelje o zastupljenosti nacionalnih manjina niti vjerodostojnu informaciju Ustavnog zakona te bi suprotna odluka bila prejudiciranje nekih podataka u koje nismo sigurni, rekao je Tadija Šišić, predsjednik odbora.
Podsjetimo, Zadarska županija je kao i ostale jedinice lokalne samouprave dobila tumačenje Ministarstva za pravosuđe i upravu i Državnog ureda za upravu na koji način treba pristupiti promjeni Statuta da bi se omogućilo manjinskim zajednicama da sudjeluju na predstojećim izborima, a na zahtjev SDP-ovca Svetka Šarića sazvana je današnja sjednica koja je trebala imati samo jednu točku i biti izvanredna.
– Tražio sam da danas pristupimo izmjeni Statuta, a ne da razmatramo inicijativu za izmjenama. Ovo nije stvar kluba vijećnika već stvar zakona. Nijedan klub vijećnika i nijedna Županijska skupština i njena većina ne mogu odlučiti drugačije. Ne silujmo zakone koje je parlament donio i koji su trebali biti ispoštovani u prošlom mandatu jer je ovoj zakon još iz 2002. godine, rekao je Svetko Šarić prije negoli je točka uopće stigla na dnevni red.
Željko Lončar s relevantnim podacima
Šarićev prijedlog o izmjeni naziva točke dnevnog reda nije podržala HDZ-ova većina, a u raspravu se prvi uključio u ime vijećnika HDZ-a, HSP-a i HSLS-a Željko Lončar:
– Zakonsko pravo uvjetovano je s činjenicom da nacionalna manjina sudjeluje u sastavu stanovništa s više od 5 posto od ukupnog broja stanovništva. Ustavni zakon je propisao za određivanje broja nacionalne manjina mjerodavnim službene podatke popisa stanovništa. Prije svakih izbora službeni rezultati popisa stanovništva usklađuju se s eventualnim promjenama registriranim u posljednjem popisu birača. Ured državne uprave u Zadraskoj župniji dostavio je podatke prema kojima je na posljednjem popisu stanovništva iz 2001. broj pripadnika srpske nacionalne manjine iznosio 5716, ili 3,53 posto ukupnog broja stanovništva. Prema popisu birača pred parlamentarne izbore 2007. njihov broj iznosio je 29 176 ili 10,94 posto od ukupnog broja birača. Iz ovog je razvidno da dostavljeni podaci nisu dostatni da bi se pristupilo izmjenama statuta jer nije objavljen podatak o usklađenosti broja stanovništva s brojem birača. Prema zakonu ovu je obvezu stoga dužno izraditi novoizabrano predstavničko tijelo u roku od 60 dana od konstituiranja. Ako Državno izborno povjerenstvo utvrdi da na izborima nije postignuta odgovarajuća zastupljenost predstavničkih tijela nacionalnih manjina izabranim će se smatrati oni predstavnici manjina koji su bili kandidirani na listama prema razmjernom uspjehu svake liste na izborima. Ne postigne li se cilj ni na ovaj način raspisat će se dopunski izbori u roku od 90 dana, referirao je Lončar ustvrdivši kako je stav klubova vijećnika HDZ-a, HSLS-a, i HSP-a da se izbori trebaju provesti po sadašnjem statutu.
SDP-ovi vijećnici napustili Skupštinu
Nakon Lončara govornicu je opet preuzeo Šarić.
– Tvrdim kako se želi izbjeći da se s lista u redovnim izborima prema razmjernom broju osvojenih glasova izaberu neki pripadnici srpske nacionale zajednice. Dopunskim izborima ostavlja se prostor za političku trgovinu. Mi smo tvrdili za parlamentarne izbore kako je nelogično da ima 170 000 birača srpske manjine. Tko je manipulirao tim brojkama: HDZ, SDP ili Državna uprava? Tada vam je odgovaralo, a sada vam ta brojka ne odgovara, rekao je Šarić koji je zaključio kako je temeljem podataka Državne uprave utvrđeno da postoji udjel srpske nacionalne manjine od 10,97 posto i da je ta brojka neumoljiva nakon čega je pozvao stranačke kolege da više ne sudjeluju, kako je rekao, u farsi.
SDP-ovi su napustili vijećnicu, a HDZ-ovci uz pomoć koalicijskih partnera odbacili izmjene Statuta županije.
Veselko Čakić: Najvažnije je da do izmjene Statuta dođe
Na kraju balade Veselko Čakić je na traženje predsjednika Skupštine Stanka Zrilića iznio svoj stav kao predstavnik Vijeća srpske nacionalne manjine:
– Nije sporno što će biti uzeto kao mjerilo, to će biti popis birača. Pravo je ove Skupštine Statut promijeniti sada ili za 60 dana, odnosno nakon izbora. Zbog organizacije izbora za nas bi bilo bolje da se to dogodi sada. Ipak najvažnije nam je da će to biti ispoštovano tako da ćemo imati 4 ili 5 vijećnika, a prema tumačenjima koje sam dobio u Zagrebu i jedno mjesto dožupana. Naime, poglavarstva se ukidaju, pa će jedina izvršna vlast biti župan i dožupani.