WASHINGTON – Chrysler, jedan od tri stupa američke autoindustrije, u četvrtak je podnio zahtjev za zaštićenim stečajem, najavljujući preustroj i udruživanje s talijanskim Fiatom, koje treba osigurati opstanak tvrtke s proizvodnjom ekonomičnijih, kvalitetnijih i ekološki prihvatljivih vozila.
Chrysler planira provesti stečaj za 30 dana, nakon čega bi Fiat postao partner s 20 posto dioničkog udjela, s mogućnošću rasta do 35 posto. Savezna vlada pristala je Chrysleru dati još osam milijardi dolara dodatne pomoći i podržati njegova jamstva.
“To je partnerstvo koje Chrysleru ne daje samo priliku da preživi, već i za procvat u globalnoj autoindustriji”, rekao je američki predsjednik Barack Obama.
Chrysler je najavio da će od ponedjeljka zatvarati svoje tvornice, koje će ostati zatvorene do dovršetka stečaja. Najmanje tri Chryslerove tvornice u području Detroita već su u četvrtak radnike poslale kući, jer su dobavljači prestali s isporukom dijelova iz straha da neće biti plaćeni, izvijestile su američke TV mreže.
Predsjednik uprave Robert Nardelli objavio je da će se povući s dužnosti kada se dovrši postupak stečaja.
Fiat i novi upravni odbor tvrtke izabrali bi predsjednika uprave. Direktor Fiata, Sergio Marchionne, izjavio je 15. travnja da bi bio spreman voditi Chrysler ako se to od njega zatraži.
Predsjednik Obama popratio je stečaj Cryslera s populističkom kritikom skupine vjerovnika kompanije, koja na pregovorima s vladom nije prihvatila ponudu namire duga u razmjeru 33 centa za dolar, rekavši kako su svi bili spremni za žrtvovanje osim njih.
“Skupina investicijskih tvrtki i hedge fondova odlučila se držati izgleda za neopravdanu sanaciju novcem poreznih obveznika”, rekao je Obama na konferenciji za tisak.
“Oni su se nadali da će se svi drugi žrtvovati, a da jedino oni neće morati. Neki su tražili dvostruko veći povrat od onoga što su drugi kreditori dobijaju. Ja nisam uz njih”, rekao je.
“Ja sam uz zaposlenike Chryslera, njihove obitelji i zajednice. Ja sam uz upravu Chryslera, njegove prodavače i dobavljače. Uz milijune Amerikanaca koji imaju i žele Chryslerov automobil”, naglasio je Obama.
Ministarstvo financija nudilo je Chryslerovim vjerovnicima 2,25 milijarda dolara u gotovini ako pristanu na otpisivanja duga od 6,9 milijarda dolara, no među 46 vjerovnika, manja skupina hedge fondova odbila je dogovor, čime su stvoreni uvjeti za hitni stečaj.
Ponuda od 2,25 milijarda dolara, značila bi povrat oko 33 centa za dolar duga, a disidenti među vjerovnicima vjeruju da u stečaju mogu proći bolje od toga.
Mnogi stručnjaci predviđaju da će se stečajni postupak razvući u sudsku bitku i da će postati daleko složeniji nego što to predviđaju analitičari.