ZAGREB/BRUXELLES – Povjerenik Europske komisije za proširenje Olli Rehn pozdravio je pozitivni odgovor Hrvatske na njegov prijedlog za rješenje graničnog spora sa Slovenijom.
Mogu potvrditi da smo primili formalni odgovor Hrvataske na konačni kompromisni prijedlog povjerenika Rehna. Sada čekamo odgovor iz Ljubljane, izjavila je njegova glasnogovornica Krisztina Nagy.
U Saboru prihvaćen Rehnov prijedlog
Prethodno je Sabor prihvatio je sporazum i zajedničku izjavu o rješenju spora između vlada Republike Hrvatske i Republike Slovenije. Za prijedlog je glasalo 118 zastupnika, a jedan je bio suzdržan.
Prijedlog Ollija Rehna prihvatio je hrvatski državni vrh 5. svibnja nakon što su ga poduprle sve parlamentarne stranke. To su u svojim obraćanjima Saboru potvrdili predsjednici klubova zatupnika.
Predloženi sporazum premijer Ivo Sanader nazvao je kompromisom. Granica između Hrvatske i Slovenije utvrđivat će se po međunarodnom pravu, a ne na načelu pravednosti, po kojem će se rješavati isključivo režim na moru, istaknuo je Sanader u Saboru. Dodao je a bi, ako je spor nemoguće riješiti prema međunarodnom pravu, Slovenija trebala pustiti Hrvatsku da uđe u EU, čime bi Savudrijska vala postala dio unutarnjeg mora, a granica između dviju država unutarnjom granicom EU-a pa bi granična pitanja bilo lakše rješavati.
Naglasio je da su predsjednički trio EU-a, povjerenik za proširenje Olli Rehn i ministri vanjskih poslova sporazum predložili po načelu uzmi ili ostavi te da je o njemu nemoguće pregovarati.
Istaknuo je da načelo pravednosti koje sporazum navodi u vezi s režimom na moru ne može ugroziti načelo međunarodnog prava prema kojem se rješava granica. Posebno je pozdravio činjenicu da su parlamentarne stranke suglasne kad je riječ o rješavanju graničnih pitanja sa Slovenijom. Ponovio je i da Hrvatska ulazak u EU neće plaćati teritorijem, a Sloveniju još jednom pozvao da odustane od blokade hrvatskih pristupnih pregovora.
Sporazum o rješavanju graničnog spora sa Slovenijom dobar je i prihvatljiv za obje strane jer zadovoljava temeljne zahtjeve i Hrvatske i Slovenije, izjavio je ministar vanjskih poslova Gordan Jandroković. Naglasio je da se Europska komisija u rješavanje hrvatsko-slovenskog graničnog spora prije svega uključila zato jer slovenska blokada nije dobar signal za ostale zemlje s europskog jugoistoka koje pretendiraju na članstvo u EU-u.
Prema riječima Vesne Pusić, predsjednice kluba HNS-a, našli smo se u situaciji u kojoj se nismo trebali naći. Prema njenom mišljenju ovo nije blokada samo hrvatskih pregovora, to je blokada politike proširenja Europske unije. Proizlazi da je to i blokada širenja demokracije Europske unije. Vesna Pusić naglasila je kako teče osmi mjesec u kojem se mi na našem putu prema EU-u zapravo nismo ni pomaknuli. Na nama je da iskoristimo to vrijeme za reforme koje će poboljšati kvalitetu života u našoj zemlji. Međutim s dugotrajnim zastojem neizbježno je da naše napredovanje kasni, istaknula je.
Prijedlozi koji su prihvatljivi hrvatskoj strani, neprihvatljivi su slovenskoj. Moramo doći do prijedloga koji je prihvatljiv objema stranama. Prijedlog koji je pred nama, prijedlog je koji u obzir uzima ono što je minimum ispod kojeg Hrvatska ne može ići.
Predsjednik kluba SDP-a Zoran Milanović rekao je kako bi se ovakve odluke prethodno trebale donositi u Saboru. Izrazio je blagu rezervu što se o tom prijelogu razgovaralo prvo na dvosatnom neformalnom sastanku predsjednika, premijera i predsjednika Sabora s predstavnicima parlamentarnih stranaka. Trebalo se naći ranije i razgovarati o tome. Da bi taj sporazum zaživio treba ga prihvatiti slovenska strana, u što čisto sumnjam. Sporazum ruši samo jedna izmjena, a slovenska strana će ih vjerojatno navesti nekoliko, izjavio je Milanović.
Predsjednik Kluba zastupnika IDS-a Damir Kajin istaknuo je da niti Hrvatska ima razloga za zadovoljstvo niti Slovenija razloga za nezadovoljstva.
HSS-ovac Josip Friščić posebno je zadovoljan činjenicom da će tri arbitražna suca imenovati predsjednik međunarodnog suda pravde jer da to ne smiju biti bilo kakvi suci.
Rehnov prijedlog
U Rehnovu prijedlogu, odnosno nacrtu sporazuma, stoji da se Hrvatska i Slovenija, nakon mnogih neuspjelih pokušaja da bilateralno riješe spor o razgraničenju na moru i kopnu, slažu da se uspostavi arbitražni sud.
Arbitražni sud utvrđivao bi granicu na kopnu i moru između Hrvatske i Slovenije te režim za korištenje morskih područja i kontakt Slovenije s otvorenim morem. Sud bi donosio odluku o sporu primjenjujući pravila i načela međunarodnoga prava, pravednosti (equity) i dobrosusjedskih odnosa radi postizanja poštenog i pravednog rezultata.
U Sloveniji je premijer Borut Pahor najavio da će parlamentarnim strankama idući tjedan predložiti da njegova zemlja Rehnu pošalje primjedbe koje su od bitne važnosti za zemlju. On očekuje da će Europska komisija nakon toga dati nov ili dopunjeni prijedlog za rješavanje graničnoga spora, koji bi bio prihvatljiv Sloveniji. Tek nakon toga prijedlog bi se proslijedio na prihvaćanje vladi i parlamentu.