ZADAR – Tribina pod nazivom «Prava osoba s invaliditetom – međuresorna suradnja», čiji je organizator Ured pravobraniteljice za osobe s invaliditetom, održana je jučer u Multimedijalnoj dvorani Gradske knjižnice.
S obzirom da je spomenuti Ured novoosnovana državna institucija, riječ je zapravo o obilasku svih županija u Republici Hrvatskoj u cilju predstavljanja nevladinim i vladinim institucijama, koje djeluju u korist i na dobrobit osoba s invaliditetom, a u sklopu čega je jučer posjećena i Zadarska županija.
Kako je na samom početku tribine istaknula Anka Slonjšak, pravobraniteljica za osobe s invaliditetom, Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti je u partnerstvu s udrugama osoba s invaliditetom ugradilo potrebu uvođenja pravobranitelja te pokrenulo donošenje Zakona o pravobranitelju za osobe s invaliditetom, koji je na snagu stupio 1. siječnja.2008. godine.
Ured pravobraniteljice s radom je započeo 1. srpnja 2008. godine, a djelokrug i način rada Ureda temelji se na spomenutom Zakonu.
– Prioritetni zadaci našeg Ureda su praćenje provedbe mjera iz dokumenata «Nacionalne strategije o izjednačavanju mogućnosti za osobe s invaliditetom od 2007. do 2015. godine», «Akcijskog plana Vijeća Europe za promicanje prava i potpunog sudjelovanja u društvu osoba s invaliditetom», «Poboljšanje kvalitete življenja osoba s invaliditetom u Europi od 2006. do 2015. godine», te «Konvencije o pravima osoba s invaliditetom», koja je stupila na snagu 3. svibnja 2008. godine, kazala je Slonjšak, pojasnivši kako su se u ovih nekoliko mjeseci najčešći upiti invalidnih osoba odnosili na nepoznavanje svojih prava, i nedovoljnu primjenu zakonskih propisa.
Pravobraniteljica je pred okupljenima održala kratku prezentaciju o statusu i najčešćim problemima s kojima se susreću osobe s invaliditetom u RH, dotaknuvši se tako najprije odnosa društva prema invalidima, potom problema pristupačnosti, zatim problema vezanih uz socijalnu skrb i zapošljavanje, te naposljetku i uz obrazovanje i zdravstvenu zaštitu.
– Problem pristupačnosti je vječiti problem osoba s invaliditetom, a razlog tome je nepridržavanje propisa koji su zakonom jako dobro definirani. Poznato je, također, da danas više nije jasno tko su sve osobe s invaliditetom i zato smatram da je potrebno uvesti jedinstveno tijelo vještačenja kako bi se prepoznala osoba s invaliditetom, kazala je pravobraniteljica, napomenuvši kako je neophodno poraditi i na sustavu obrazovanja, jer činjenica je da se djeca s teškoćama u razvoju najčešće obrazuju za profile koja su na tržištu nekonkurentna, a u sklopu toga je istaknula kako je Pravilnik o odgoju i obrazovanju djece s teškoćama u razvoju trenutačno u izradi, a objavljen će biti 1. kolovoza ove godine.