BRUXELLES/LJUBLJANA – Slovenski ministar vanjskih poslova Samuel Žbogar nije ni danas predao slovenski odgovor na konačni prijedlog povjerenika za proširenje Ollija Rehna da se hrvatsko-slovenski granični prijepor riješi pred ad hoc arbitražnim sudom, iako je to ujutro bio najavio.
Žbogar je slovenskim novinarima nakon završetka sastanka ministara vanjskih poslova zemalja članica EU-a izjavio da nije predao odgovor zbog požara koji je rano popodne izbio u sjedištu Europske komisije. Žbogar je nakon sastanka otputovao u Ljubljanu, a slovenski odgovor Europskoj komisiji trebao bi sutra predati njihov veleposlanik pri EU-u.
Češki ministar vanjskih poslova Jan Kohout izjavio je da u sljedećih tjedan dana neće biti sastanka predsjedničke trojke EU-a s hrvatskim i slovenskim ministrima vanjskih poslova i s povjerenikom za proširenje Ollijem Rehnom. Taj sastanak se planira za sljedeći tjedan, ali još nije utvrđeno kada će se održati, doznaje se iz čeških izvora.
Hrvatska je Rehnov prijedlog prihvatila još 8. svibnja, a Slovenija svoj pristanak uvjetuje prihvaćanjem njezinih dopuna, koje mijenjaju samu bit prijedloga koji je Hrvatska prihvatila. Iako sadržaj dopuna nije poznat, slovenski su mediji proteklih dana objavili da se tiču nastojanja da se osigura teritorijalni pristup otvorenom moru. Pritom je osnovni zahtjev da se u arbitražu uključi “načelo pravičnosti” (ex aequo et bono). Zbog bilateralnoga graničnog prijepora Slovenija već mjesecima blokira hrvatske pristupne pregovore.
Vajgl: Hrvatsko članstvo u EU-u daleko
Hrvatska vlada jednostrano ocjenjuje da samo ona ima pravo, pa je nastao mit da Slovenci žele oduzeti Hrvatima kopno ili more. Tako se mobilizira javno mišljenje i zatvara prostor za traženje političkog kompromisa. Krug se tako zatvara i zato je u ovome trenutku rješenje očito jako daleko. Uvjeren sam da je isto tako daleko i hrvatsko članstvo u Europskoj uniji, rekao je predsjednik vanjskopolitičkog odbora slovenskog parlamenta Ivo Vajgl za ljubljanski list. Dodao je da se u Hrvatskoj tako iskazuje nacionalističko pretjeravanje i da Hrvatska precjenjuje svoju ulogu i težinu.
Vajgl je to rekao komentirajući izjavu predsjednika Stjepana Mesića da će se granični prijepor prije ili poslije riješiti na osnovi međunarodnog prava te da je Hrvatska Rehnov prijedlog o arbitraži prihvatila očekujući da će slovenska politička elita imati manje apetite.
Vajgl je također izjavio kako Slovenija želi da se granični prijepor riješi, a da je Hrvatskoj najbolju poruku glede toga dala njemačka kancelarka Angela Merkel nakon susreta s premijerom Sanaderom kad ga je upozorila da se odluke u EU-u donose konsenzusom svih članica, odnosno da Slovenija jest članica EU-a, a da Hrvatska nije. Prema njegovu mišljenju, hrvatska politika iz riječi Angele Merkel nije izvukla pravi zaključak.
Mallstroem: Švedska nema plan B za Sloveniju i Hrvatsku
Švedska koja 1. srpnja preuzima predsjedanje Europskom unijom nema alternativni plan ako bi se sadašnja nastojanja Ollija Rehna da posreduje u rješenju graničnog prijepora izjalovila. Izjavila je to u Bruxellesu švedska ministrica za europske poslove Cecilia Mallstroem za Slovensku tiskovnu agenciju STA.
Nisam čitala te članke, ali EU tako ne djeluje, rekla je Mallstroem za slovensku agenciju zamoljena da komentira nagađanja nekih hrvatskih medija da bi Sloveniji zbog ustrajanja na blokadi hrvatskih pristupnih pregovora s EU moglo biti ukinuto pravo glasovanja. Dodala je da EU djeluje na načelu konsenzusa, a ako on nije postignut, dodatno će se razgovarati o spornom pitanju.
Prema njezinim riječima, Švedska podržava prijedlog Ollija Rehna i nada se da će taj plan koji je Hrvatska već prihvatila uspjeti, ali nema alternativno rješenje ako se Rehnov prijedlog ne ostvari i nastavi blokada hrvatskoga pristupnog procesa.