ZAGREB – Sve je manje nade za 228 putnika i članova posade Air Franceova zrakoplova na letu AF 447 koji je nestao na putu iz Rio de Janeira prema Parizu. U ovom trenutku prognoze su pesimistične, rekao je francuski ministar prometa Jean-Louis Borloo. Za radio Europe-1 izjavio je: Možemo strahovati od najgorega jer bi zrakoplovu, da je u zraku, do sada već ponestalo goriva.
Da je u pitanju najvjerojatnije nesreća zrakoplova, potvrđuje i najnovija informacija iz Air Francea. Objavili su kako je zrakoplov prije nestanka, u 00.14 po srednjoeuropskom vremenu, prijavio kratki spoj na električnim instalacijama nakon turbulencije izazvane olujom. Nije isključena ni mogućnost da ga je udario grom.
Airbus A330 sa 216 putnika i 12 članova posade poletio je u nedjelju iz Ria u 19 sati po lokalnom vremenu. Trebao je sletjeti u parišku zračnu luku Charles de Gaulle – Roissy u 11.15.
Zrakoplov je nestao s radarskih zaslona iznad Atlantika u blizini brazilske obale. Izgubili smo kontakt s avionom oko 8 sati po srednjoeuropskom vremenu, prva je izvijestila glasnogovornica uprave pariških zračnih luka.
Iako je i sam predsjednik Nicolas Sarkozy naredio da se poduzmu sve mjere u potrazi, neimenovani izvor s aerodroma tvrdi kako nema nade za 228 putnika i članova posade. Jedan službenik zračne uprave rekao je kako postoji mogućnost da zrakoplov ima komunikacijskih problema, ali to se rijetko događa. Vrlo smo zabrinuti, dodao je.
Hrvat u nestalom zrakoplovu
Hrvatsko ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija potvrdilo je da se u nestalom zrakoplovu nalazio i jedan Hrvat. Inače, poznate su nacionalnosti svih putnika. Tako su svih 12 članova posade i još 61 putnik francuski državljani, 58 je iz Brazila, 26 iz Njemačke, 9 iz Kine, 9 iz Italije, 6 iz Švicarske, 5 iz Libanona, 5 iz Velike Britanije, 4 iz Mađarske, 3 iz Irske, 3 iz Norveške, 3 iz Slovačke, 2 iz Španjolske, 2 iz Maroka, 2 iz Poljske, 2 iz Sjedinjenih Država te po jedan putnik iz Južnoafričke Republike, Argentine, Austrije, Belgije, Gambije, Islanda, Filipina, Rumunjske, Rusije, Turske, Kanade, Estonije, Nizozemske, Švedske, Danske i Hrvatske.
Brazilski vojni zrakoplovi u potrazi
Glasnogovornik brazilske zračne uprave Col Henry Munhoz za brazilsku je televiziju rekao da radar na Zelenortskom otočju nije ulovio zrakoplov. Brazilsko ratno zrakoplovstvo počelo je potragu. Vojni zrakoplovi poletjeli su s otoka Fernando de Noronha kako bi iznad Atlantskog oceana počeli potragu za nestalim zrakoplovom, objavio je glasnogovornik brazilskog zrakoplovstva Henry Wilson. U potragu se uključilo i francusko zrakoplovstvo.
Uprava zračne luke osnovala je krizni centar na aerodromu Charles de Gaulle. Na aerodrom je stigao i francuski tajnik za transport Dominique Bussereau, javlja Le Monde.
Dvomotorni Airbus 330 u komercijalno je zrakoplovstvo pušten 1990. godine. Stručnjaci za zračnu sigurnost ističu kako taj model za prekooceanske letove ima besprijekornu sigurnosnu prošlost. Francuski ministar za ekologiju i energetiku Jean-Louis Borloo istaknuo je kako je takav tip zrakoplova opremljen za zone u kojima su perturbacije posljedica snažnih tropskih oluja, međutim, smatra kako je u ovom slučaju vjerojatno riječ o stjecaju niza okolnosti.