ZAGREB – Komisija Iustitia et pax Hrvatske biskupske konferencije izjavom se osvrnula na trenutačnu svjetsku gospodarsku krizu. Kao dio mjera za prevladavanje krize, koje bi Vlada morala provesti, posebno ističu potrebu pružanja pomoći mladima, koji su se zadužili za školovanje, kupnju stana, otvaranje poduzeća te ribarima, ratarima i domaćim brodarima.
Za druga vremena treba odgoditi projekte koji nisu važni za prebrođivanje recesije i očuvanje radnih mjesta te državni novac usmjeriti prema obnovljivima oblicima energije, očuvanju šuma, vode i mora.
Međutim, komisija ne navodi o kojim je projektima riječ. Član Komisije Neven Šimac istaknuo je kako Komisija nije analizirala pojedine projekte, ističući pritom da se moraju znati prioriteti, a to su ljudi. Po njegovim riječima, školstvo bi u cjelini trebalo biti besplatno, a u njemu i u zdravstvu ne bi smjelo biti profita i privatnog interesa.
Dodao je da više nitko nema iluzije da kriza nije ni financijski, ni ekonomski, ni socijalni mjehur od sapunice koji je puknuo pa će sutra sve biti u redu, nego pravi tsunami neoliberalnog sustava te u prvome redu kriza antropološke i etičke naravi. Govoreći o povijesti krize, istaknuo je da se Hrvatska u tom procesu našla bez sudjelovanja u njezinim uzrocima i da je ostala zapljusnuta njezinim posljedicama, donekle ublaženima, ocijenio je, razboritom politikom Hrvatske narodne banke.
U izjavi Komisije stoji da je javnu etiku progutala politika, državnu politiku globalna ekonomija, ekonomiju globalne financije, financije koristoljublje koje je progutao egoizam, a egoizam sada vraća krizu.
Komisija od hrvatskih političara očekuje da sudjeluju u izgradnji svijeta u sklopu europskih integracija, a u Hrvatskoj da se uvedu norme kako bi financije postale servis gospodarstva, a gospodarstvo u službi čovjeka i njegova rada.
Predsjednik Komisije, pomoćni zagrebački biskup msgr. Vlado Košić ocijenio kako se u nas ne poštuju zakoni, što objašnjava komunističkim mentalitetom koji vlada u društvu, u načinu razmišljanja, u postupanju i ponašanju u mnogim segmentima.