ZAGREB – Hrvatski sabor razmotrit će danas niz izmjena zakona vezanih za reformu pravosuđa – od zakona o mirenju, Državnom odvjetništvu i zakona o USKOK-u do zakona o policijskim poslovima i ovlastima, kojima se ujedno hrvatsko zakonodavstvo u tome području usklađuje s pravnom stečevinom Europske unije, javlja Hina.
Potpredsjednik Sabora Vladimir Šeks najavio je glasovanje o tim izmjenama zakona, kao i o točkama raspravljenima na današnjem zasjedanju.
Glavni razlog izmjena zakona o USKOK-u i Državnom odvjetništvu je novonastala situacija nakon izmjena Zakona o kaznenom postupku, kojim se ukida sudska, a uvodi državnoodvjetnička istraga. Državni odvjetnik ili djelatnik USKOK-a tim zakonom preuzima prava i dužnosti prikupljanja dokaza za optužnicu, što je do sada radio istražni sudac.
Izmjenama Zakona o mirenju vlada namjerava razvijati taj sustav kojim bi se smanjio i broj sporova pred sudom. Sucima će se dati diskrecijska ovlast da predmet upute na mirenje u bilo kojoj fazi postupka, pa i u žalbenom postupku.
Prijedlogom izmjene zakona o policijskim poslovima i ovlastima Vlada želi pojednostavniti i poboljšati učinkovitost policije, uz potpunu zaštitu ljudskih prava. U odnosu na posljednji prijedlog o kojemu je Sabor raspravljao početkom lipnja, izostavljeno je policijsko postupanje u slučaju izvanrednoga stanja, a definira se pojam podatka u smislu usklađivanja sa zakonskim odredbama o zaštiti i tajnosti podataka.
Prema novom zakonu policajac bi, primjerice, građaninu na ulici mogao i bez njegova pristanka privremeno oduzeti vozilo i predmete (npr. mobitel) ako je to potrebno radi spašavanja nečijega života, sprječavanja kaznenoga djela po službenoj dužnosti ili progona počinitelja.