ZADAR– Pošli smo od tri pretpostavke: da je Zadar kulturna sredina koja se posebno ističe među dalmatinskim gradovima; da u Zadru postoji specifična kultura vezana uz Sveučilište; te da u Zadru postoji kultura građenja, u smislu nadovezivanja, kontinuiteta.
Sve to plus, naravno, podneblje, Mediteran, i došli smo do rješenja – kaže Hrvoje Njirić, dobitnik prve nagrade na upravo okončanom natječaju za idejno rješenje buduće zgrade Sveučilišne knjižnice te za urbanističko rješenje cijelog područja sveučilišnog kampusa između Voštarnice i Stanova.
Njirić je svoja razmišljanja podijelio s koautorom projekta Jerolimom Mladenovim, a konačan rezultat je izdužena, izvana poprilično zatvorena zgrada kvadratasta oblika, visine dva i pol kata, s jednom nešto višom četvrtastom “kulom”, ukupne površine 16.500 četvornih metara. Rješenje koje svojim oblikovanjem, detaljima i bojom podsjeća na suvremenu arhitekturu Portugala, Španjolske ili Meksika.
– To je kuća koja sunce, hlad i sjene uzima kao bitne odrednice u prostoru, što je zgradi konačno dalo oblikovnu liniju. Zgrada je zapravo zatvorena kuća okrenuta sebi, introvertirana, čime se sugerira proces stjecanja znanja i učenja. Djeluje masivno, teško, zatvoreno, ali istovremeno svečano i tajanstveno, koju lagano treba odmatati i upoznavati – kaže Njirić, koji je, kao i predsjednik OS Nikola Bašić te član OS Idis Turato, profesor na Građevinsko-arhitektonskom fakultetu u Splitu.
Zgrada knjižnice iznutra efektno objedinjuje brojne sadržaje suvremene knjižnice, kao što su informatičke učionice, čitaonice, brojni specijalistički odjeli, multimedijalne dvorane i knjižni depoi.
Atraktivnošću se posebno ističu tri otvorena unutrašnja dvorišta, poput klaustra, međusobno povezana stubištima, dok su u vanjskom plaštu zgrade smještene knjižara, kafe bar, restoran, dječji vrtić, zasjenjeno igralište za balote te podzemna garaža sa 170 mjesta.
– Većina knjižnica koja se danas gradi izgleda kao poslovni objekt. Smatrali smo da ta kuća mora imati drugačiji nivo prepoznavanja – objašnjava profesor Njirić.
Član Ocjenjivačkog suda i prorektor Zadarskog sveučilišta za knjižnicu i izdavaštvo Srećko Jelušić iznimno je zadovoljan oblikovanjem i sadržajem Njirićeva rješenja.
– Odluka je donesena jednoglasno. Knjižnica će zauzimati oko 12 tisuća kvadratnih metara. Plan je da u njoj objedinimo fond Znanstvene, Nadbiskupske i Sveučilišne knjižnice. Iako izvana izgleda pomalo zatvorena, to će biti maksimalno otvorena knjižnica, za studente i sve građane – dodaje prorektor