ZADAR – Gradonačelnik Zadra Zvonimir Vrančić nedavno je neočekivano izjavio da mu je prethodnik Živko Kolega u nasljedstvo ostavio proračunsku rupu od 80-ak milijuna kuna.
Time je omogućio da na političkoj površini zatitra sukob s bivšim gradonačelnikom kao nešto potpuno neuobičajeno za brižljivo njegovanu monolitnost zadarskog HDZ-a.
Kolega je oštro uzvratio. Vrančićev iskaz je ocijenio kao faraonski nastup, pitajući ga je li prethodne četiri godine kao predsjednik Gradskog vijeća sjedio na ušima, te konstatirao da su aktualne teškoće s proračunom kudikamo manje od Vrančićevih procjena i da spadaju u posve normalne pojave.
I cijelu priču bacio u krilo Božidara Kalmete, Ane Lovrin i HDZ-a. Na koncu balade, nakon razgovora unutar četverokuta Vrančić-Kolega-Kalmeta-Lovrin, u petak je na gradskoj web-stranici objavljen kompromis:
– U prethodnom razdoblju realizirani su mnogi važni projekti, koji su jednim dijelom premašili financijske mogućnosti Grada. U sljedećem razdoblju potrebno je isfinancirati sve nastale obveze te će se nakratko zaustaviti ulazak u nove projekte. Detaljni financijski izvještaj je u pripremi i on će biti javno prezentiran na Gradskom vijeću.
Time je na mreškanje površine prolivena mlaka voda. Vrančić i Kolega će do kraja mandata fingirati suradnju, međusobno povjerenje je nestalo, ako je ikada i postojalo. Sukob između njih dvojice pokušava se objasniti na nekoliko razina.
Na prvoj, u igru se uvodi teorija o različitim osobnostima i teškom obuzdavanju karaktera. Vrančić je na mjestu predsjednika KK Zadar naslijedio Kalmetu i u svom prvom obraćanju javnosti upozorio na problem – višemilijunskih dugova što mu ih je prethodnik ostavio! To neodoljivo podsjeća na priču s proračunom i Kolegom.
Dio HDZ-ovaca koji Vrančića baš ne voli tvrdi da je slične recepte tipa “nož u leđa kao redovno stanje” Vrančić provodio i kao ravnatelj Opće bolnice i da mu je to obilježje karijere, a “napad na Kolegu” se tretira kao stvaranje alibija za tešku budućnost. Vrančić, međutim, demantira postojanje sukoba s Kolegom i tvrdi da je svuda gdje je bio vodio računa o tri stvari: istinitom prikazu stanja institucije koju vodi, efikasnosti unutarnjeg ustroja i ozbiljnoj selekciji prvih suradnika.
Tom logikom, upozoravanje na proračunsku rupu iza Kolege postaje odgovornost prema javnosti, a Vrančić je kao gradonačelnik upravo započeo rad na sva ta tri segmenta: objavio je stanje financija, preustrojio upravu i sada bira pročelnike.
S druge strane, kad je Kalmeta prekrižio Kolegu, odlučio se za Vrančića i opet dobio izbore, Kolega je postao svjestan da mu je “nož u leđima” označio kraj političke karijere i postao je “politički otok”. Odradit će mandat predsjednika lokalnog parlamenta do kraja i kao posljednji HDZ-ov dinosaur lojalno otići u tišini, ali će taj tvrdoglavi bodul dignuti dreku svaki put kad procijeni da ga se bezrazložno pljuje. To je posljednja linija njegova otpora.
Nepoštovanje petokrake
Na čudan se način detalji sukoba Vrančić-Kolega podudaraju s razlozima Kolegina odlaska i najavom Vrančićevih kadrovskih rješenja: u sve te tri situacije naslućivalo se tutnjanje strojeva zadarskog investitorsko-građevinskog orkestra.
Kad je Kolega ispao iz igre, iz HDZ-a se njurgalo da je nekomunikativan, vračalo se da ga je pokopao “slučaj zastave” i “pretvrdokorno državotvorstvo”. Samo nekoliko mjeseci poslije Vrančić odbija staviti vijence pod petokraku koristeći staru Koleginu argumentaciju!
Da se ne otvori Pandorina kutija, iz HDZ-a se potiho, kao pravi razlog Kolegina adaktiranja, prst upirao na njegovu pretjeranu bliskost s lokalnim investitorima i građevincima koji su ga opkolili. Iz okruženja je onda spašen vojnik Kolega, na njegovo mjesto stavljen Vrančić, ali ono što će i dalje ostati ista je “investitorska kružnica”: i Vrančić će morati surađivati sa Zdenkom Zrilićem, Božom Jusupom, Mladenom Ninčevićem, Zvonimirom Nižićem, Antoniom Ducom, Ivanom i Davorom Jurjevićem, Slavkom Šimovićem, pa i Renom Sinovčićem i Jadrom Lisicom.
Naravno, sve će se događati pod budnim okom neizbježnog Zdravka Livakovića kojega se u krugu Koleginih stranačkih prijatelja doživljava kao inicijatora njegova političkog umirovljenja. Zaista je zanimljivo da su mnogi iz tog kruga ljudi, teškog milijarde kuna, točno znali koji će pročelnici letjeti sa svog mjesta puno prije nego što je sve to politički odrađeno!
Naravno, boli ih briga za kulturu ili školstvo – radi se o uredima za građevinske dozvole i graditeljstvo! Naznake Vrančićevih prvih kadrovskih poteza pokazuju da su investitori znali sve pravce u kojima će Vrančić najprije pogledati i da su to znali na vrijeme.
Sada je na Vrančiću da pokaže je li Kalmetino “miješanje karata” i pretresanje pozicija moći i utjecaja uopće imalo ikakvog smisla.