ZADAR – Do kraja rujna posebno Vladino povjerenstvo trebalo bi razvrstati neperspektivne vojne objekte i predložiti što s njima učiniti – najavila je jučer nakon sastanka s predsjednikom Mesićem premijerka Jadranka Kosor.
Na popisu se nalazi 46 objekata po cijeloj Hrvatskoj čija je ukupna vrijednost od 2 milijuna četvornih metara zemljišta u unutrašnjosti i 2,6 milijuna četvornih metara duž obale.
Među tim objektima je Molat, otok na kojem se nalaze dvije utvrde bivše vojske. Jedna u uvali Lučina , površine do 10 tisuća metara četvornih, a druga je vojarna koja zauzima više od 100 tisuća kvadrata.
Za te je objekte interes iskazalo Sveučilište u Zadru koje je na Molatu ovog proljeća imalo i prezentaciju svog programa Arhipelogos, kojim bi se sveučilišna aktivnost izmjestila izvan sveučilišnih zidina, odnosno postala sudionik razvoja lokalne zajednice.
– Imali smo razgovor s državnim tajnikom u Ministarstvu obrane koji nam je dao punu potporu. Čak smo razgovarali o zajedničkoj provedbi projekata za NATO. U svakom slučaju mi smo obavezni u rujnu dostaviti elaborat korištenja bivših vojnih objekatana Molatu. MORH će nam, kako sada stvari stoje, dati podršku kod Središnjeg ureda za gospodaranje državnom imovinom od kojeg ćemo tražiti koncesiju za te objekte, a konačnu odluku donosi Vlada, kazao je prof. dr Vladimir Skračić, prorektor zadarskog sveučilišta.
Iako je kod apliciranja za fondove EU vlasništvo povoljniji oblik, napominje prorektor, i s koncesijom Sveučilište u Zadru će konkurirati za novac kojim bi se vojna imovina privela akademskoj svrsi.
Do konačnog cilja, svjesni su na zadarskom sveučilištu, treba se naoružati strpljenjem.