ZAGREB – Počela je prodaja svih šest hrvatskih brodogradilišta po cijeni od jedne kune, osim za Uljanik koji se prodaje po posebnim uvjetima. Danas su objavljeni natječaji u domaćim medijima, a ima li interesa za hrvatska brodogradilišta, doznat ćemo do kraja rujna. No sindikati smatraju kako sada nije pogodno vrijeme za prodaju.
U pitanju je štetna odluka. Vlada nije respektirala glas struke, argumentiran na činjenici da je kriza brodarstva, da je smanjena potražnja za narudžbom novih brodova, da je kriza financijskih institucija. Uz to, objava natječaja podudara se s kolektivnim odmorima u nekim brodogradilištima, istaknuo je Ozren Matijašević čelnik Hrvatske udruge sindikata.
I povjerenik Sindikata metalaca u riječkom brodogradilištu 3. maj Juraj Šoljić te povjerenik Hrvatske udruge sindikata u brodogradilištu Kraljevica Nenad Miškulin složni su u kritici da vrijeme opće svjetske krize nije vrijeme za privatizaciju. Na svjetskom tržištu nema interesa za kupnju naših brodogradilišta i to bi mogao biti njihov kraj. Sindikalci obaju brodogradilišta, kao članovi budućeg Povjerenstva koji će odlučivati o najboljoj ponudi, protivit će se ponudama ne bude li prije sklopljen socijalni sporazum sa sindikatima, najavili su.
Hrvatski fond za privatizaciju (HFP) danas je u dnevnom listu Vjesnik, na svojim i internetskim stranicama Ministarstva gospodarstva objavio natječaje za privatizaciju šest hrvatskih brodogradilišta u većinskom državnom vlasništvu. Najavio je to još u četvrtak na sjednici Vlade potpredsjednik Vlade i ministar gospodarstva Damir Polančec. Nakon objave počinje teći rok od 60 dana za podnošenje ponuda.
Natječaje će HFP, kako se doznaje, ovisno o rezervaciji prostora, objaviti i u Financial Timesu, The Economistu, Lloyd’s Listu, norveškom TradeWindsu, a i hrvatska su veleposlanstva u inozemstvu te veleposlanstva drugih država u Hrvatskoj obaviještena o natječajima.
Vlada je 11. srpnja donijela odluku o raspisivanju javnog poziva za privatizaciju Brodotrogira, Kraljevice, 3. maja, Brodograđevne industrije Split i Brodosplitova brodogradilišta specijalnih objekata (BSO). Pulski Uljanik u privatizaciju će pod drukčijim uvjetima od ostalih.
U prodaju po nominalnoj vrijednosti dionica samo će BSO, za koji se traži 18,16 milijuna kuna. Brodotrogir, Kraljevica, 3. maj i splitsko brodogradilište u privatizaciju će pod posebnim uvjetima, odnosno po jednu kunu.
Rok za podnošenje ponuda je 60 dana, a o odabiru ponude odlučivat će posebno povjerenstvo, sastavljeno od predstavnika Vlade, HFP-a, Hrvatske brodogradnje-Jadranbroda, uprava i sindikata.