ZAGREB – U učionicama i bolnicama, uredima i vojarnama. Sveprisutni križevi razljutili su predsjednika Stjepana Mesića, a njegov zahtjev da se uklone izazvao je različite reakcije.
SDP ga je podupro. Kažu, Hrvatska je laička država, u državnim institucijama ima mjesta za grb i zastavu. Pa bi bilo dobro prije svega naše državne institucije očistiti od mita i korupcije, da bi dostojno eventualno mogao visjeti križ, izjavila je Ingrid Antičević Marinović.
Pravi vjernik križ nosi na leđima
I u HNS-u pozdravljaju predsjednikovu inicijativu jer, kažu, nisu svi hrvatski državljani katolici. Nametanje bilo čega, bilo čijeg vjerskog uvjerenja, bilo čijeg stava za Hrvatsku u skladu s njezinim ustavom je neprihvatljivo, izjavio je Radimir Čačić.
Ustav je jasan – sve su vjerske zajednice jednake pred zakonom i odvojene od države. Ali zakonom nije regulirano smiju li u javnim prostorima biti vjerski simboli.
Prema riječima Vladimira Šeksa treba ostaviti svim državnim institucijama i svakoj sredini, lokalnoj samoupravi, da sami procijene i ocijene hoće li zadržati vjerske simbole.
Iz HSS-a pak poručuju – neka ih svi zadrže. Malo je čudno da oni zbog kojih su 90-tih godina pražnjeni prvi redovi u crkvama sad odjedanput traže da se križevi maknu iz javnih ustanova, izjavio je Josip Friščić.
Ivan Čehok, potpredsjednik HSLS-a je mišljenja da u svim javnim prostorijama treba biti samo grb i zastava RH. Međutim protiv toga je se sad osnuju neke inspekcijske ili komisijske službe koje bi išle provjeravati ili uklanjati to, jer, kako kaže, svako uklanjanje vjerskih obilježja u povijesti je zazivalo totalitarizam i totalitarne reakcije.