ZADAR – U tjedan dana tri su osobe u Hrvatskoj preminule od posljedica uboda ose ili stršljena.
U sva tri slučaj reakcije na ubod su bile snažne i osobe su preminule prije dolaska vozila Hitne pomoći.
Podsjetimo, 10. kolovoza 50-godišnja Jadranka Šnur preminula je od uboda ose u jezik dok je kuhala ručak u svojoj kući u crikveničkom zaleđu. Umrla je samo desetak minuta nakon uboda. Tri dana poslije u šumi kraj sela Kapelica kod Garešnice na Milu S. (50) palo je stablo s gnijezdom stršljenova. On je, naime, tada rušio stablo koje je pri padu zahvatilo drugo stablo na kojem je bilo gnijezdo. Preminuo je prije dolaska Hitne pomoći. I treći slučaj u kojem je nastradao Nikola Višnić (63) iz Gojaka kraj Ogulina dogodio se prilikom slaganja drva. Višnić je s prijateljem pomagao slagati drva kad je iz debla stare lipe izletio roj i krenuo na njih. Nikola je tada uboden iz uha, nakon čega je onemoćao, ruke su mu poplavile pa ga je prijatelj povezao u Hitnu pomoć, ali unatoč reanimaciji Nikola nije preživio.
Iako su ovakvi scenariji poslije uboda insekta, srećom, rijetki, ipak bi svi, i oni alergični i oni koji nisu, trebali biti oprezni. Naime, nikad se ne zna kad će tijelo burno reagirati na ubod i kad će doći do jake reakcije organizma.
– U običajenim slučajevima, kad je reakcija na ubod normalna, u većini se slučajeva jave lokalno crvenilo i oteklina na koju je najbolje staviti led ili nešto hladno. No, ako se ubodena osoba počne znojiti, osjećati glavobolju, otežano disanje, gušenje ili ubrzan rad srca, treba istog trenutka krenuti u Hitnu pomoć kako bi liječnici mogli intervenirati i pružiti joj potrebnu terapiju. Tada se najčešće daju kortikosteroidi i antihistaminici kako bi se spriječio moguć razvoj anafilaktičkog šoka, rekao je liječnik Boris Dželalija, voditelj Zaraznog odjela u Općoj bolnici Zadar.
On je istaknuo da bi osobe koje znaju da su osjetljive na ubode trebale paziti da ne idu u voćnjake ili na tržnicu gdje postoji veća šansa da ih ubode neki insekt. Ako do uboda dođe trebale bi istog trenutka krenuti u ambulantu hitne pomoći jer im prijeti opasnost od padanja u anafilaktički šok.
Dželalija je istaknuo da su ubodi u glavu, pogotovo u jezik i usnu šupljinu, opasni jer zbog oticanja može doći do otežanog disanja pa i gušenja.
Mjere opreza
– Htio bih podsjetiti ljude da pripaze dok piju sokove i ostale slatke napitke iz boca i čaša koje su bile ostavljene negdje na otvorenom. Naime, zna se dogoditi da pčela ili osa uđe u bocu i prilikom pijenja može ubosti u usnu šupljinu što može biti jako opasno, rekao je Dželalija.