ZADAR – Općina Pakoštane i Turistička zajednica zajedno s udrugom “Vitezovi zelingradski” iz Sv. Ivana Zeline organizira veliki spektakl pod nazivom “Dani vitezova i templara”. Autentično oživljavanje srednjovjekovne povijesti uz obilje jela, pića, nesvakidašnje zabave održat će se od 28. do 30. kolovoza u Vrani.
Cijeli spektakl odvijat će se podno Maškovića hana te srednjovjekovne Gradine gdje će se postaviti veliki tabor, borilište, prostor za srednjovjekovnu kuhinju i obrte. Samo predstavljanje i mimohod vitezova održat će se i u Pakoštanima dok će se najatraktivniji dio manifestacije održati u subotu 29. kolovoza u Vrani s početkom u 18 sati.
– “Vitezovi zelingradski” stekli su ugled najkvalitetnije skupine koja se bavi oživljavanjem povijesti. Njihova posebnost su i brojne potpuno funkcionalne srednjovjekovne bojne naprave, poput katapulta koji koriste u napadima na utvrdu. Najveća atrakcija je noćna borba i napad na utvrdu u sklopu koje se iz katapulta ispaljuju vatrene kugle, pojasnila je Danijela Vulin, direktorica Turističke zajednice, dodajući kako ovakav spektakl osim “Vitezova zelingradskih” ne izvodi nitko u ovom dijelu Europe.
Jedno od najznačajnijih područja koje su naseljavali vitezovi templari, ne samo u Hrvatskoj nego u širem prostoru jugoistočne i srednje Europe, nalazilo se upravo na području Zadarske županije. U Vrani je ustanovljeno templarsko sjedište ili “kuća” koje je bilo uprava za čitav prostor Ugarskoga Kraljevstva. Viteški turnir u Vrani je prvi korak u osmišljavanju “templarskog puta” koji bi uz oživljenu povijest i niz drugih informacija mogao snažno potaknuti i razvoj seoskog turizma u Općini Pakoštane, ali i na širem prostoru Bukovice i Ravnih kotara.
Osim obilja plodova zemlje iz Vranskog bazena, blagdana Sv. Nediljice i brojnih crkava turistima i žiteljima Zadarske županije i šire ima se što pokazati i prezentirati.
Povijesna biserja Vrane
Povijesna biserja Vrane (tvrđava Gradina, Maškovića han, povijest braće Vranjanin, liburnski ostaci, rimsko naslijeđe, važnost za povijest Hrvatske i Hrvata) koja su kao stvorena za turističku prezentaciju, za koju se bitno zalaže Općina Pakoštane, TZO Pakoštane, TZ Zadarske županije i TZ Hrvatske.
– Park prirode Vransko jezero, neposredna blizina mora, važnih turističkih kapaciteta, autoceste, zračne i trajektne luke daju području Vrane posebnu vrijednost, istaknula je Vulin, dodajući kako je Vrana idealni prostor za razvoj alternativnoga turizma.
– Templari su bili novi “viteški red” koji je ujedinio vojnički i redovnički ideal u čuvare Kristova groba. Vrana je ujedno bila i prvi samostan u Hrvatskoj s papinskom egzempcijom (izuzet iz jurisdikcije lokalnih biskupa, vladara i plemstva, što joj je dalo prvorazredan duhovni i politički utjecaj. Tako su se u Vrani čuvali i znakovi kraljevskog dostojanstva koje vladarima udjeljuje papa. No, mistika oko ovog reda ne prestaje ni danas jer po predajama o gotovo svakom templarskom hramu kruže priče o skrivenom blagu, a povezuje ih se i sa Svetim Graalom, kaže Vulin.