ZADAR – Odbačene narkomanske igle, od kojih prijeti zaraza hepatitisom i HIV-om, u Zadru redovito i organizirano skuplja samo ‘‘Porat”, udruga za resocijalizaciju bivših ovisnika i to potpuno volonterski.
Po mjestima za koje se zna da su najveća narkomanska gnijezda, poput parka Kapetanca na Citadeli, u gradskim parkovima kao i u Perivoju kraljice Jelene kod Trga pet bunara, a ranije i oko kompleksa Poliklinike, članovi ‘‘Porata” znali su u jednoj akciji prikupiti i više od tisuću odbačenih šprica koje se odvoze u Zavod za javno zdravstvo i uništavaju na visokoj temperaturi.
Međutim, igle vrebaju odasvud: u dvorištima oko škola, vrtića, ali i po gradskim plažama, gdje se dogodio najnoviji incident kada se 21-godišnji mladić ubo u ruku na iglu koja se nalazila u pijesku.
Samo zadarskom Zavodu za javno zdravstvo godišnje se javi 20-ak građana koji se ubodu na iglu i zbog sumnje na hepatitis ili HIV moraju primiti cjepivo i proći nekoliko testiranja. Unatoč tome, organizirana služba koja skuplja igle u Zadru ne postoji, a brojni i komplicirani pravilnici oko zbrinjavanja infektivnog otpada situaciju su dodatno otežali jer se šprice moraju prikupljati i uništavati na strogo propisani način.
– Mi smo opremljeni rukavicama i posebnim hvataljkama, pa skupljači ne dolaze u izravan kontakt s iglama. Ali to je premalo i Grad bi hitno nešto trebao poduzeti. Kad bi se barem poznata okupljališta ovisnika osvijetlila, već bi puno napravili. Na to smo više puta upozoravali gradska komunalna poduzeća ‘‘Čistoću’ i ‘‘Nasade” – kaže predsjednik Udruge ‘‘Porat”, Siniša Kabić.
Iako imaju posebnu opremu za ovakav otpad, radnici zadarske ‘’Čistoće” na teren izlaze samo po dojavi, a ako sami naiđu na iglu, o tome prvo moraju izvijestiti svog nadređenog. U slučaju da se na jednomu mjestu nađe veća količina odbačenog narkomanskog pribora, kao što je bilo u napuštenoj vojnog zgradi preko puta Gradske knjižnice, opet vrijedi druga procedura jer ‘‘Čistoća” u pomoć mora pozvati tvrtku koja ima koncesiju za uklanjanje infektivnog otpada.
– Postojala je ideja da se po gradu postave posebni sandučići u koje ovisnici mogu odložiti korištene šprice umjesto da ih bacaju u kontejnere i da od njih stradaju skupljači boca. Međutim, to nije zaživjelo upravo zbog strogih pravilnika koji reguliraju infektivni otpad – kaže direktor ”Čistoće” Tomislav Ćurko.