ZADAR – Sredinom rujna 1991. komandant zadarskoga garnizona JNA pukovnik Trpko Zdravkovski još je imao obraza uvjeravati zadarsku i širu javnost da je zbog ispaljenih minobacačkih granata samo “palo nešto maltera” sa zgrada koje su pogođene u blizini vojarni.
Promatrači EU-a još su mislili da su došli na produženo ljetovanje, mirno su ručali u hotelskom restoranu dok je iz vojne baze na Zemuniku tenkovski napad na Sukošan dopro gotovo do mjesnog groblja.
Zbivalo se to sredinom rujna, a nakon samo nekoliko dana Zadar se zatekao u potpunom okruženju jugovojske, u žestokim napadima poginulo je nekoliko desetaka branitelja i civila.
Na Zadar je početkom listopada bilo upereno više od 250 artiljerijskih cijevi koje su sipale granate po svim dijelovima grada, u pomoć su dolazili naleti avijacije, u Zadarski kanal ušlo je nekoliko ratnih brodova koji su se pridružili napadu na grad. Na krajinskoj televiziji srpski su oficiri najavljivali da će za nekoliko dana piti kavu na Kalelargi jer će Zadar pasti.
A Zadar nije pao, obranio se! Branitelja s puškom u ruci i tek ponekim bestrzajnim topom bilo je malo, “zenge”, policija i ono nešto malo cijevi iz dobrovoljačkih odreda po mjesnim odborima.
Prodor tenkova, kojima je osobno zapovijedao tada još pukovnik Ratko Mladić, zaustavljen je na Dračevcu i Čubrijanu, prestala je kanonada iz vojarni iz kojih se gađalo po cijelom gradu. Jugovojsci je tada glavni cilj bio iz vojarni koje su bile u okruženju izvući naoružanje i svoje oficire s obiteljima.
Zadar je obranjen na jedini način koji se tada moglo, prisiljavanjem vojno premoćnog neprijatelja na prekid napada. U idućih desetak dana iz Zadra je izvučeno silno naoružanje, vojni su stanovi ispražnjeni, a oficiri su na odlasku susjedima poručivali da će se “pobednički vratiti” već za nekoliko dana. Ali nisu u tome uspjeli.
Zato je obrana Zadra tog 6. listopada 1991. ključna jer je sve nakon toga – život pod uzbunom, bez struje i vode, uz stalne topničke napade – bio lakši. Znali smo da možemo protiv velike oružane sile jer smo bili složni. Takva bi nam sloga i danas dobro došla.