Hodočastiti u Dalmaciju poseban je privilegij za nas, slavimo jednoga Boga na način kršćanskog Istoka i Zapada, ali smo jedinstveni, pripadnici istog naroda, iste Katoličke crkve, koja se ponosi različitostima u jedinstvu – kazao je msgr. Nikola Kekić, križevački biskup, predvodeći arhijerejsku liturgiju za katolike bizantskog obreda, koji su hodočastili u svetište Gospe Uskočke na Dobriću.
Pozdravio ih je domaćin, splitsko-makarski nadbiskup msgr. Marin Barišić, koji je ujedno obilježio šesnaestu godišnjicu biskupstva.
– Povijesni je ovo dan, novozaređeni vladika križevački došao je u Dalmaciju okupiti svoje vjernike. Radostan je dan i za Katoličku crkvu koja u Hrvatskoj živi u bogatstvu dvaju obreda, latinskom i bizantskom, grkokatoličkom, kao da je Krist odjeven u dvije nošnje. Zajedničko nam je sve: vjerovanje, sakramenti, jedinstvo s nasljednikom apostola Petra u Rimu, a liturgija što je slavimo na različit način približava nas nebu – objasnio je nadbiskup Barišić, kojem je jučerašnje bogoslužje bilo prvi izlazak u javnost nakon dva mjeseca teških zdravstvenih problema.
U crkvi Gospe od Dobrića, ispunjenoj grkokatoličkim hodočasnicima iz Samobora i Sošica u Žumberku, susreli su se kliški i žumberački uskoci, pojcima iz Zadra pridružili su se splitski dijecezanski i franjevački bogoslovi, a splitski rimokatolici također su pristizali na liturgiju koja je slika budućnosti: potpunog ujedinjenja istočnih i zapadnih kršćana, što je želja pape Benedikta XVI. i mnogih poglavara istočnih crkava.
Uz oltar su koncelebrirali o. Milan Stipić, dušobrižnik dalmatinskih grkokatolika, o. Danijel Vranešić i o. Željko Pajić, te don Ante Žderić, don Nikola Samodol, don Jure Bjeliš, fra Ivan Čupić i fra Marko Babić.
– Na svetom smo tlu, puno toga nas ovdje veže; iz velike Salone širilo se najranije kršćanstvo u ovim zemljama i među Hrvatima, a dalmatinski gradovi, pa tako i Split, nekoć su pripadali bizantskom obredu. U mnogim crkvama vjernici se i danas mole pred Bogorodičinim ikonama, one su drevni simboli zajedništva kojem se u Dalmaciji nikad nije zameo trag. Iznimna hrvatska povlastica glagoljanja na staroslavenskom jeziku u liturgiji spomen je na učenike svete braće Ćirila i Metoda koji su naučavali u ovim krajevima. Zahvaljujem svima na znaku ljubavi prema grkokatolicima – zaključio je vladika Kekić u homiliji.
Hodočasnici su u dva autobusa nakon liturgijskog slavlja krenuli u Kričke kod Drniša, gdje je biskup Kekić blagoslovio početak obnove spaljene grkokatoličke crkve Pokrova Presvete Bogorodice.