ZADAR – Na Trgovačkom sudu u Zadru zaključen je stečajni postupak nad Zadarkomercom, tvrtkom od koje su vjerovnici potraživali milijardu i 180 milijuna kuna. To bi trebao biti kraj stečajnog postupka nad firmom koju je sredinom 90-ih osnovao Ante Jurjević, firmom koja je bila glavni uvoznik fiatovih automobila u Hrvatskoj i koja je na vrhuncu moći zapošljavala 1100 ljudi.
Stečaj je proglašen još 2000. godine na traženje Hypo banke, a najveći dio dugova su bila potraživanja banaka kojima je Zadarkomerc po njihovom računu ostao dužan 711 milijuna kuna.
Sama Glumina banka imala je potraživanje od 556 milijuna kuna, a kako nije bilo nekretnina za pokriće osiguranje plaćanje je bilo 3400 automobila.
Stečajni sudac Josip Novak kaže da je stečaj okončan na temelju instrukcija Visokog trgovačkog suda da se dugotrajni stečajevi dovrše kad više nema imovine koja bi se mogla prodavati, a u slučaju Zadarkomerca je baš takav slučaj jer slobodne imovine za prodaju već odavno nema.
– Unovčilo se sve što se moglo, a ostalo su još sporovi oko dijela imovine oko koje se spore razne banke pa će to biti dovršeno u posebnim sudskim postupcima, – objašnjava Novak.
Riječ je o višestrukim hipotekama, nekada i fiducijarnom pravu što se u stečajnom postupku ne može rješavati. Bivši zaposlenici su još davno ranije podmireni, u zasebnom postupku ide rješavanje sporova za vozila prodavana u lizingu, a o svemu tome dobili su obavijesti stečajni vjerovnici, – kaže Blaž Savić koji bio stečajni upravitelj a sad je ovlašten za upravljanje stečajnom masom, nakon okončana sudskih postupaka.
Ovakav ishod, bez završne diobe stečajne mase, iznenadio je neke od velikih vjerovnika jer se Skupština vjerovnika pobunila protiv ovakvog prijedloga stečajnog upravitelja prije više od godinu dana.
– Otada nismo imali nikakvih kontakata niti pismenih objašnjenja iako smo to očekivali. Ne znamo zašto je Trgovački sud u Zadru sad na ovaj način riješio postupak, ispitujemo cijelu situaciju, – kaže odvjetnik Ivan Staničić koji zastupa interese Državne agencije za sanaciju banaka. Na tom je ročištu prigovorio Saviću da je u ovršnom postupku koji se provodio na Općinskog sudu u Zadru postupao izravno na štetu Državne agencije.
Naime DAB je imala nesporno razlučno pravo na dijelu prostora u Stadionskoj 2 vrijedno oko 18 milijuna kuna koje je prodano Renu Sinovčiću osobno. Državna agencija je zbog toga, kazao je Staničić, protiv sudionika ovog ovršnog postupka podnijela kaznenu prijavu.
I u Croatia banci su dosta iznenađeni ovakvim okončavanjem stečajnog postupka za Zadarkomerc jer još uvijek vjeruju da mogu naplatiti svoje potraživanje od 22 milijuna kuna.
Međutim, imovine za unovčavanje više nema, a neizvjesno je kada i na koji će način završiti drugi sudski postupci u kojima se banke međusobno nadmeću za ostatke imovine Zadarkomerca, u prvom redu na prostor nekadašnjeg prodajnog salona i servisa iznad magistrale u Gaženici.