ZADAR– Iako smo izmjenom Pravilnika o studiranju studentima izašli u susret kako ne bi izgubili pravo na studiranje, u javnosti je jednoglasna odluka Senata sasvim krivo protumačena, kazala je prorektorica prof. dr Ana Proroković.
Studenti su očekivali da ih Senat ponovno spasi, a istodobno su znali da im ovaj, kao i prošli zakon ne dozvoljava da mogu dva puta pasti istu godinu, odnosno treći put prenijeti jedan ili više nepoloženih ispita. To sve nema veze s Bolonjom, tvrdi prorektorica.
Ona dodaje kako se negdje morala podvući crta, jer je zadarsko sveučilište i do sada dobivalo „po nosu” od resornog ministarstva kršeći neke zakonske odredbe da bi se studentima izašlo u susret.
Studenti koji se žale da su izgubili prava redovnih studenta moraju znati kako oni to nisu ni bili već nakon prve godine kada su upisali drugu s ispitima koje su prenijeli, napominje prof. Proroković.
Kriva je informacija da studenti moraju ići ponovno na predavanja, da pri tom ne smiju raditi, jer izmjenom pravilnika reguliraju se drugačiji uvjeti.
-To znači da oni imaju pravo polagati ispite u redovnim i ostalim rokovima, a ostalo se određuje po odjelima. Isto tako oni mogu završiti dvije godinu za jednu, a na diplomskom studiju se vraćaju u status redovnih studenta, tumači prorektorica.
Plaćanje tog prava?
Ne možemo od Države tražiti novac za moguć treći upis. To je bio jedini način da oni ne izgube pravo na nastavak studiranje. U protivnom bi izgubili tri godine dosadašnjeg studija, pojašnjava prorektorica zadužena za primjenu Bolonje i studentska pitanja.
Istina je da se još ne zna koliko je takvih studenata, ali i da se nitko još nije ispisao zbog odluke Senata prošlog četvrtka, navodi prof. Proroković. No, točno je da se takvi studenti, koji će po zadarskom modelu imati, poseban status, koja bi se mogla definirati kao jedna varijanta izvanrednih, voditi kroz posebnu bazu u Studentskoj referadi.