ZADAR – Ministarstvo pravosuđa nije u stanju držati se zakonskih rokova, koje su sami donijeli, pa čak ni kada je riječ o njihovim kolegama, budućim odvjetnicima i sucima, doznaje Index.
Riječ je o polaganju pravosudnih ispita, a 143 kandidata koji su platili 1450,00 kuna, još uvijek nisu dobili ocjene iako je zakonski rok, prema Pravilniku o polaganju Pravosudnog ispita odavno prošao.
Pravosudni ispit organiziran je u vremenu od 12. do 16. listopada 2009. godine, a tek jutros, nakon neprestanih upita Indexa i daleko premašivši zakonski rok ocjene su objavljene na službenim stranicama Ministarstva. Kandidati će se tek obavijestiti o prolasku na ispitu, ako to već nisu provjerili na stranicama, a trebali su biti ocijenjeni najkasnije u roku od šest dana!
Inače riječ je o temeljnom ispitu za pravosuđe, koji se polaže nakon završenog fakulteta te nakon prakse od godinu i po do četiri godine (u ovisnosti na kojem mjestu se obavlja praksa) a tek nakon položenog pravosudnog ispita kandidati se mogu upisati u odvjetničku komoru. Pravosudni ispit obično se priprema najmanje tri do četiri mjeseca jer je riječ o vrlo opsežnom gradivu.
Isto tako pravosudni ispiti podijeljeni su u dva dijela, usmeni i pismeni, a valja naglasiti kako od dana primitka poziva za usmeni dio ispita pa do održavanja istog treba proći najmanje petnaest dana. Isto tako kandidat usmenom dijelu pravosudnog ispita mora pristupiti najkasnije u roku od dva mjeseca nakon posljednje napisane radnje pa je sasvim realno za očekivati da se niti taj krajnji rok neće ispoštovati, jer ispitivači naprosto neće moći biti u mogućnosti ispitati sve kandidate u zadanom roku. Prema dosadašnjoj praksi Ministarstva pravosuđa sasvim je izgledno da će se i ovdje tražiti rupa u “vlastitom zakonu”.
Priča oko nevjerojatne blamaže Ministarstva pravosuđa postaje i zanimljivija kada smo im početkom tjedna poslali i službeni upit, a dva dana od našeg upita, točnije danas ujutro, ocjene su odjednom “osvanule” na službenim stranicama Ministarstva.
“Točno je da radovi nisu ocijenjeni u roku koji je propisan Pravilnikom budući prilikom izrade Pravilnika nisu mogle biti poznate sve okolnosti i zahtjevnost rada na ocjenjivanju radnji kandidata. Ministarstvo pravosuđa će nakon završetka ispitnog roka , temeljem iskustava, razmotriti potrebe mogućih izmjena Pravilnika o polaganju pravosudnog ispita”, stoji u službenom objašnjenju Ministarstva pravosuđa za Index u kojem po principu “ne treba se zakona držati kao pijan plota” dodali i kako napominju da kašnjenje u ocijenjivanju pismenih radnji kandidata neće smetati kandidatima da pristupe polaganju usmenog dijela ispita u rokovima koji su predviđeni Pravilnikom.
Sjajan početak za nove hrvatske odvjetnike i suce
Ako im je vjerovati, usmeni ispiti započet će 27. studenog ove godine, a od 143 kandidata na pismenom dijelu ispita nije zadovoljilo 54 kandidata, napominju u Šimonovićevom ministarstvu.
No, iako to u Ministarstvu ne žele shvatiti, ipak je kandidatima napravljena neprocjenjiva šteta koju čini se nitko neće nadoknaditi. Zbog velikog obujma gradiva, vrlo je važan faktor uspjeha u pripremi ispita organizacija vremena za učenje i usklađivanje raznih obveza pojedinca pa priprema ispita stoga redovito podrazumijeva i izostanak s radnog mjesta kroz određeno vrijeme, bilo na trošak poslodavca ili samoga radnika.
Tako su se kandidati među kojima su budući odvjetnici i suci, morali prošlih mjeseci boriti sa svojim poslodavcima a ulazak u pravosudni svijet s debelim zakašnjenjem izvan svih zakonskih rokova započeli su najgori mogući način.