ZADAR – Na nedavno završenom godišnjem zasjedanju ICCAT-a usvojene su nove restriktivne mjere u ulovu tuna koje će jednako teško pogoditi i ribare i uzgajivače. Ulovna je kvota, naime, smanjena za 40 posto, lovostaj će se provoditi čak 11 mjeseci u godini, a značajno će se smanjiti i ribarska flota.
Hrvatska kvota po tim novim mjerama, za 2010. godinu iznosi tek 395 tona, a ulov je moguć samo od 15. svibnja do 15. lipnja. Međunarodna komisija za zaštitu atlantske tune – ICCAT, svoj je godišnji sastanak održala u brazilskom gradu Recifeu.
Sastanak je trajao šest dana, a u fokusu se, između ostalog, našla zaštita plavoperajne tune u Mediteranu i istočnom Atlantiku. Upravo se na tu vrstu odnose nove restrikcije, pooštreni monitornig te kontrolne mjere ulova, jer, kako je zaključeno, sve dosadašnje mjere koje su članice ICCAT-a na tom području uredno provodile, posebno u 2009. godini, još uvijek nisu dovoljne za oporavak stoka.
Sveukupna je ulovna kvota za iduću godinu, stoga, smanjena na 13.500 tona, a hrvatska je kvota umjesto ranije određenih 580 utvrđena na 395 tona. Najnovije drastične mjere neizbježno će se odraziti na poslovanje šest hrvatskih uzgajivača tuna i brojne ribare vezane uz njih, bilo ulovom tuna za kaveze, bilo ulovom plave ribe za njihovu ishranu.
– Sve je teže raditi ovaj posao, a sve posljedice novih mjera u cijelosti će se moći vidjeti tek nakon sljedeće ulovne sezone. Osjetit će ih i ribari i uzgajivači i sigurno je da će doći do smanjenja njihova broja. Koliko će ih i tko ostati ovisi i o tržištu, posebice japanskom na kojemu je ove godine cijena tune prepolovljena – kaže Mirko Ivoš iz “Kali tune”, najstarije u nas tvrtke za uzgoj tuna.