ZADAR – U ovom trenutku nitko pouzdano ne zna hoće li čelični obelisk Branka Silađina ikad osvanuti u dnu uvale Jazine kao zadarski spomenik pobjedi u Domovinskom ratu.
Naime, rješenje koje je izabralo sedmeročlano stručno povjerenstvo, s arhitektom Antom Uglešićem na čelu, doživjelo je toliko javnih osporavanja da još samo najnaivniji mogu vjerovati da će Silađinov rad na kraju proći bez temeljitog redizajna, ma što on uključivao, pa tako i mogućnost da u dogledno vrijeme bude raspisan potpuno novi natječaj.
Gradonačelnik Zvonimir Vrančić potvrdio nam je da Grad za iduću godinu ne planira novac za gradnju spomenika. Osim toga, prethodno je potrebno pokrenuti izradu UPU-a uvale Jazine, za čiju će izradu i usvajanje sigurno trebati godina dana.
– Za sada nećemo graditi ništa, što ne znači da o budućem spomeniku ne treba raspravljati – kaže gradonačelnik koji se, nakon sudionika natječaja, braniteljskih udruga, nadbiskupa Prenđe, kritike i građana na internetskim forumima, i sam odlučio uključiti u naknadnu javnu raspravu.
– Budući bi spomenik, uz estetske vrijednosti o kojima će odlučivati kompetentni stručnjaci, trebao imati simboliku hrvatske državnosti i simboliku pobjede u Domovinskom ratu na prepoznatljiv način. Pod simbolikom pobjede mislim da bi trebao simbolizirati doprinos i žrtvu zadarskih i hrvatskih branitelja, te žrtvu i doprinos svih građana – kaže gradonačelnik.
U svojim razmišljanjima o Silađinovu radu, odnosno budućem spomeniku pobjedi, Vrančić se tako gotovo u potpunosti složio s reakcijama nezadovoljnih braniteljskih udruga i zadarskog nadbiskupa msgr. Ivana Prenđe, kojemu se 15-metarski monolit od inoksa ne sviđa jer na njemu “nisu vidljivi elementi hrvatskoga kulturnog identiteta i bogate katoličke baštine hrvatskoga naroda zadarskoga kraja”, to jest “ne odražava duh viteške hrabrosti i žrtve koju su iskazali hrvatski branitelji u obrani Zadra”.
No, Vrančić ne namjerava mijenjati odluku žirija, ali ni obećati da će njihov izbor biti realiziran. Štoviše, čim završi žalbeni rok, svim nagrađenim natjecateljima Grad će isplatiti predviđene novčane nagrade, a potom će trebati pričekati najmanje dvije godine da spomenik pobjedi ponovno postane aktualna tema.
Iako je imao ključnu ulogu u radu žirija, njegov predsjednik Ante Uglešić ni jednom se javno nije oglasio od izbijanja afere oko originalnosti i uspješnosti Silađinova spomenika.
Danima smo ga nazivali na mobitel i u ured, ostavljali mu poruke, ali bez uspjeha. Uglešić je odlučio šutjeti iako bi imao dosta toga reći, za što je, uostalom, i bio plaćen sa sedam tisuća kuna.