ZADAR – Milan Miletić, većinski dioničar Hotela Zadar, ostvario je namjeru da smanji temeljni kapital s 58,5 milijuna kuna na samo 1,5 milijuna kuna.
No oko načina donošenja te odluke na dioničarskoj skupštini u petak bit će još puno rasprava i osporavanja jer su mali dioničari, ali i Hrvatski fond za privatizaciju, najavili da se s tom odlukom neće pomiriti.
Već prije početka skupštine bilo je jasno kako su odnosi među dioničarima zaoštreni do krajnjih granica. Na ulazu u hotel Kolovare, najvrjedniji dio tvrtke, dioničare su dočekali zaštitari koji su budno pratili rad.
Novinarima, jasno, nije bio dopušten pristup. Već se po tome moglo znati da je Milan Miletić pribavio dovoljan broj glasova za svoje odluke; poslije se doznalo da je “kupio” jednog malog dioničara iz Biograda te jednog iz Rijeke.
No na sjednicu nije došao ni jedan član Nadzornog odbora, a kad su mali dioničari upozorili da je to protivno Statutu, odvjetnici Miletića i direktora Ive Devića nisu to prihvatili, nego su nastavili s održavanjem sjednice.
Interese odsutnog Milana Miletića, koji je trebao voditi skupštinu, zastupao je Denis Fudurić iz Zagreba, koji je inače u sporu s Hrvatskom agencijom za nadzor financijskih usluga.
Hanfa mu je nedavno zabranila održavanje skupštine ZIF-a Velebit, a izgubio je pravo na obavljanje brokerskih poslova. Mali dioničari su demonstrativno napustili skupštinu, a Fudurić ju je zatim nastavio i dovršio prema planu.
Na skupštini je ostao predstavnik HFP-a koji ima 11 posto dionica.
– Nije bilo regularnih uvjeta za održavanje skupštine, no dobio sam upute da ostanem i glasovao sam protiv svih odluka – kazao nam je Joško Ivančić, predstavnik Hrvatskog fonda za privatizaciju.
Mali dioničari su najavili tužbu, a po svemu sudeći to će učiniti i HFP jer ne pristaju na ovako drastično smanjenje temeljnog kapitala.
Miletić na taj način, kažu nezadovoljnici, priprema teren da postane vlasnik više od 75 posto dionica, da zatim krene u rasprodaju vrijednih nekretnina – zgrade nekadašnjih hotela Zagreb i Beograd, teniskog terena ili samog hotela Kolovare.
Po ovako smanjenoj vrijednosti temeljnog kapitala, metar hotela Kolovare formalno vrijedi samo 122 kune! Po stručnim procjenama, nekretnine Hotela Zadar vrijede više od 20 milijuna eura, a Miletić je HFP-u platio samo milijun dolara za 52 posto dionica.
Nakon ovoga slijedi i postupak istiskivanja malih dioničara, ako se Hanfa ili neka druga institucija ne umiješaju i ne zaustave ovakvo nestajanje zadarske hotelske kuće.