ZADAR – Kako preživjeti dodatna ograničenja ulova tuna, pitanje je koje muči sve hrvatske ribare i uzgajivače nakon objave najnovijih mjera ICCAT-a za zaštitu plavoperajne tune.
Zabrinuti su i ribari na 63 tunolovca i zaposlenici šest farmi na kojima su se, s obzirom na ranija ograničenja, već počeli tražiti mogući izlazi. Dugoročno gledano, oni i postoje pa je sada najvažnije nekako prebroditi nekoliko idućih godina.
Najteže su mjere usvojene na sastanku u Brazilu: kvota od 13.500 tona ulova za Mediteran i istočni Atlantik, a u tome 393,5 tona za Hrvatsku, ribolov dopušten samo od 15. svibnja do 15. lipnja, te usklađenje kapaciteta ulovnih brodova s dodijeljenom kvotom.
– Flota se mora reducirati do 2013. godine, što bi u našem slučaju, ostane li slična današnjoj, značilo da u ribolov može samo 10 do 15 tunolovaca. U Italiji su se već susreli s tim problemom i ove godine u rezališta ide 20-ak takvih brodova, međutim, uz primjerenu odštetu od države. Sreća je, donekle, da kod nas isti brodovi love i sitnu plavu ribu – drži Miro Mirković, pomoćnik direktora Kali tune i potpredsjednik Udruženja ribarstva, prerade, uzgoja i ulova HGK, koji je bio u našoj delegaciji.
Kad su farme u pitanju, većina će ih se, barem sa zadarskog područja, okrenuti dugogodišnjem uzgoju, procjenjuje Mirković. Do sada se, objašnjava, u prodaju išlo čim bi riba prešla 30 kilograma, za što joj je u kavezu trebalo oko godinu i pol dana.
Kako je takvoj ribi cijena trenutačno vrlo niska, a uz ulovne, smanjene su i ulazno-uzgojne kvote, tune će u kavezima ostajati po 2,5 godine kako bi dostigle težinu preko 60 kilograma. Trebat će, međutim, to izdržati te u međuvremenu možda i dočekati bolju situaciju na japanskom tržištu, na kojemu cijene padaju zbog opće recesije.
– Morat ćemo se orijentirati i na druge poslove, ne samo na uzgoj tuna – na bijelu ribu, smrzavanje, pakiranje i izvoz male plave ribe, primjerice. Kako bismo pomogli ribare, za prehranu tuna više ćemo koristiti domaću srdelu i miješanu ribu, a svi polažemo velike nade u mrijest tuna – govori Mirković.
Nakon Japana, s takvim se mrijestom počelo u Italiji i Španjolskoj, a u Kali tuni ove su godine uspjeli prikupiti oplođena jaja. Predstoji im teži zadatak – od tih jaja dobiti ribe spremne za uzgoj.