ZAGREB – Kako smo doznali od dežurnog prognostičara, prosjek temperatura uobičajenih za Zagreb u ovo doba godine obično iznosi od najviša 4 do najniža – 2 Celzijeva stupnja pa će današnja temperatura, koja će iznositi do – 15 stupnjeva, još jednom potvrditi da je ovaj prosinac jedan od hladnijih u posljednjih nekoliko godina. Unatoč niskim temperaturama, danas se ne očekuje novi snijeg.
Nagla zatopljenja
– Poslovično, inače je siječanj najhladniji mjesec u godini. Međutim, stigao nam je jedan hladan prodor zraka pa su trenutne temperature ipak znatno niže nego što je to uobičajeno – doznajemo u DHMZ-u.
Hladan val, najavljuju u DHMZ-u, trebao bi potrajati do srijede kada se u cijeloj zemlji očekuje zatopljenje, a mjestimice će temperaturne razlike iznositi i do 20 stupnjeva. Sredinom tjedna, naime, temperature će se u unutrašnjosti popeti do 10, a na Jadranu do 15 Celzijevih stupnjeva, a Badnjak bi Zagrepčani trebali dočekati na prosječnoj temperaturi od 7 stupnjeva iznad nule. Upravo to zatopljenje varka je koja podupire teoriju proizašlu iz istraživanja britanskoga geologa Villiama Pattersona. Naime, zatopljenja pridonose otapanju leda na polovima.
Profesor geologije William Patterson nakon višemjesečnog istraživanja dokazao je da Zemlja može ući u ledeno doba za samo šest mjeseci, a ne za 13.000 godina kako se do danas vjerovalo. Pattersona i njegov tim znanstvenika na istraživanje je naveo hollywoodski blockbuster “Dan poslije sutra” u kojemu se sjeverna hemisfera nađe u novom ledenom dobu. U početku je istraživanje počelo kao vježba kojom su htjeli dokazati da je baziran na znanstvenoj fikciji, no kako je istraživanje odmicalo, uvidjeli su da je filmski scenarij itekako moguć i u stvarnosti.
Katastrofu ne bi preživjeli
Prema tom apokaliptičnom scenariju, otopljeni led sa Sjevernog pola ohladio bi Golfsku struju i doveo do katastrofalnih posljedica. Prema istraživanju profesora Pattersona, većina ljudi koja sada živi na Zemlji mogla bi za svoga životnog vijeka doživjeti, ali ne i preživjeti novo ledeno doba.