RIJEKA – Stadion Kantrida NK Rijeke u subotu ujutro još uvijek je bio pod vodom i više je nalikovao na golemi otvoreni bazen nego na nogometno igralište. Međutim, oblaci su se još tijekom božićne večeri raščistili i osvanuo je sunčan dan, tako da se voda već djelomično povukla sa sjevernog djela travnjaka. Službe za održavanje našle su se pred bizarnom i nesvakidašnjom situacijom u pravom smislu te riječi – naime, ovakva poplava ne pamti se u novijoj povijesti riječkog stadiona.
Uglavnom, moglo se samo čekati da priroda učini svoje i da se voda povuče. Na stadion, koji je u vlasništvu Grada Rijeke, stigao je i gradski pročelnik za sport Veljko Karabajić koji je prilično optimističan što se tiče travnjaka. Naime, prema njegovim riječima, trava je „preživjela” dva dana pod vodom i najvjerojatnije neće biti uništena. Međutim, za konačni sud trebat će pričekati da se voda u potpunosti povuče.
Trava na Kantridi je nova, postavljena je prošlog ljeta, a Grad Rijeka za nju je, kao i za novu drenažu, izdvojio oko 8 milijuna kuna. Uvezena je iz Njemačke, a novi je travnjak, kako se govorilo, prilagođen ekstremnim prirodnim uvjetima – velikim vrućinama, kao i velikim padalinama u kratkom vremenskom razdoblju. Karabajić navodi da je ovom događaju, osim velike količine padalina, kumovao i prodor podzemnih voda te da se ovakva poplava nije mogla predvidjeti niti je drenaža mogla pomoći.
Google oglasi
– Nema govora o tome da je drenaža loše izvedena. Došlo je do prodora podzemnih voda sa sjeverne strane, na dva mjesta ispod stijena. Prema prvim procjenama, neće biti veće štete. Voda je prodrla i u prostore svlačionica, ali kada se to očisti, tu neće biti nikakve štete – tvrdi Karabajić.
Riječki stadion nalazi se uz samo more, na jednoj od najnižih točaka u gradu. Izgrađen je 1911. godine, na starom kamenolomu, a kasnije je, u drugoj polovici 20. stoljeća, nasipan dio uz more, gdje se danas nalazi parkiralište i pomoćno stadion. Prema riječima gradonačelnika Vojka Obersnela, poklopilo se nekoliko faktora koji su blokirali drenažu – s jedne strane, jugo i podignuta razina mora, s druge strane, otapanje snijega, kiša te nabujale podzemne vode zbog kojih odvodnja nije mogla funkcionirati kako treba. O nadiranju podzemnih voda svjedoče dva „izvora” na samom stadionu, a oko stadiona još ih je nekoliko, voda prodire čak i kroz asfalt.
– Ne izgleda lijepo, ali je puno bolje nego što smo u prvom trenutku mislili. Voda se povlači, trava izgleda dobro i na prvi pogled nema fizičkih oštećenja – rekao nam je gradonačelnik koji je također subotnje jutro proveo na potopljenoj Kantridi.
Inače, stadion je osiguran pa bi osiguranje trebalo pokriti svaku eventualnu štetu. Nova trava na Kantridi porijeklom je iz Njemačke, iz Ingolstandta kraj Muenchena, a proizvodi je tvrtka Horst Schwab, koja ju je i postavila na stadion. Sastoji se od tri vrste trave, kako bi bila otporna na različite vremenske uvjete. Valja napomenuti da su isti ti busenovi postavljeni u Munchenu, Berlinu, Stuttgartu, kao i u južnim krajevima kao što su Atena i Solun. Površina glavnog igrališta je 21318 četvornih metara.
Drenažu je izvela građevinska tvrtka GP Krk. Prema riječima Milana Simonića, voditelja stadiona, drenaža je napravljena po sistemu takozvanih ribljih kosti. Kanali za cijevi nalaze se na nekih 60 centimetara dubine, a cijevi u „ribljoj kosti” postavljene su svakih 10 metara i spojene su na sustav odvodnje. Iznad njih je geotekstil te, na kraju, „finišer” uz koji prijanja trava. Uz glavnim stadion, potop je „preživio” i pomoćni s kojeg se u međuvremenu voda povukla.
Pročelnik za sport Karabajić ističe da su ostali sportski objekti u gradu izdržali veliku količinu oborina. Uz stadion, izuzetak su strelište u Ulici Andrije Kačića Miošića, uz samu Rječinu, u koje je prodrijelo oko 20 centimetara vode, te Sportski rekreacioni centar Sušak, također uz Rječinu, gdje je prodrijelo 30-ak centimetara vode.
Nabujala Rječina pravila je probleme tijekom cijele badnje noći i Božića. Potopila je dio Grobinčićine u riječkom zaleđu, odnosno nekoliko lokalnih cesta, a voda je prodrijela i u Ružićevu ulicu u samom centru grada te potopila nekoliko podrumskih prostora, fitness centar, butik i dio skladišta shopping centra Plodine. Tijekom subotnjeg dana zbrajale su se sve štete u gradu, a gradonačelnik Obersnel ističe da će točni razmjeri biti poznati u ponedjeljak. Kada se ovim poplavama pridodaju i one u prostorima na području riječke tržinice početkom tjedna, šteta će biti milijunska. Prema Obersnelovim riječima, u dogovoru s Primorsko-goranskom županijom odlučit će se da li će se proglašavati elementarna nepogoda.
– U samo tjedan dana „ulovili” su nas loši rekordi – prvo snijeg kakav se ne pamti od ’87., zatim i kiša kakve nije bilo od ’86. Sve su službe reagirale na vrijeme, nije zakazao nitko, a prelijevanja Rječine bila su lokalnog karaktera i gradu niti u jednom trenutku nije prijetila opasnost od poplava većih razmjera – rekao je riječki gradonačelnik.