ZAGREB – S odlaskom predsjednika Stjepana Mesića, ured na Pantovčaku napustit će i njegovi savjetnici i pročelnici odjela te njihovi pomoćnici. Riječ je o otprilike 20 dužnosnika koje je imenovao predsjednik Mesić i za koje se očekuje da će svoje mandate dati na raspolaganje.
Bez obzira na to tko pobijedi u drugom krugu predsjedničkih izbora, Ivo Josipović ili Milan Bandić, realno je da će dovesti svoje ljude na savjetnička i pročelnička mjesta.
Tako je i Stjepan Mesić 2000. godine, kada je prvi put osvojio mandat šefa države, promijenio zatečeni savjetnički tim i angažirao stručnjake koji su mu odani. Tada su, među ostalima, Ured predsjednika Republike napustili šefica kabineta Ureda Vesna Škare-Ožbolt i savjetnik za unutarnju politiku Ivić Pašalić, a na Pantovčak se “uselili” Igor Dekanić (savjetnik za unutarnju politiku), Željko Bagić (tajnik kabineta) i Ivica Maštruko kao savjetnik za vanjsku politiku.
Ipak, Mesić je koristio usluge i nekih profesionalaca u Uredu koji su se zaposlili za vrijeme Franje Tuđmana, poput glasnogovornice Danijele Barišić i Vladimira Lončarevića.
Milan Bandić već je počeo govoriti o mogućim savjetnicima koje bi mogao, u slučaju izborne pobjede, pozvati na Pantovčak. Iz Bandićeva su stožera poručili kako će okupiti najbolje stručnjake jer neće imati nikakve obveze prema stranci: za gospodarstvo se, osim Ljube Jurčića, spominju i Mladen Vedriš i Davor Štern, a na području kulture Antun Vujić.
S druge strane, Ivo Josipović još uvijek ne kalkulira s imenima potencijalnih savjetnika i pročelnika.
Stručnjaci za sve i svašta
Predsjednik Republike Hrvatske ima pravo na formiranje radnih skupina pri Uredu za pitanja od, prema njegovoj procjeni, osobite važnosti. Tako je predsjednik Mesić okupljao stručnjake za ustavne promjene, gospodarstvo, razvoj ratom stradalih područja i razvitak agrara.
Radne skupine predlagale bi zakone i druge inicijative prema Vladi i Saboru, no bez većeg uspjeha pa je njihov rad uglavnom zamro ili su potiho raspuštene. Iz predizbornih istupa Ive Josipovića i Milana Bandića nije razvidno hoće li običaj formiranja radnih skupina ukinuti ili ojačati.
U 2010. iz državnog proračuna će se za funkcioniranje Ureda predsjednika izdvojiti 47 milijuna kuna. Najveći dio novca odlazi za plaće zaposlenika i troškove održavanja Ureda na Pantovčaku. Predviđeno je postupno smanjivanje predsjedničkog budžeta u 2011. i 2012.