OBROVAC – U Obrovcu je u ponedjeljak u županijskom odjelu za provedbu dokumenata prostornog uređenja bio rezerviran termin za uvid u idejni projekt izgradnje vjetroelektrane Zelengrad-Obrovac snage 99 MW.
Kao i inače u sličnim situacijama, zanimanja za uvid nije bilo, a ne bi čudilo da se za neko vrijeme, kad počne gradnja tog velikog vjetroparka, jave lokalni “ekolozi” i počnu se buniti. Riječ je, naime, o zaista velikom projektu.
Za usporedbu, prvi hrvatski vjetropark ponad Paga ima instalirani kapacitet od samo šest megavata. U obrovačkom slučaju riječ je o dopuni postupka radi dobivanja lokacijske dozvole kako bi se izgradili pristupni put, dalekovod i trafostanica, nakon čega slijedi procedura ishođenja građevinske dozvole. Riječ je o skupom i dugotrajnom projektu – studija utjecaja na okoliš za ovaj projekt usvojena je još prije tri godine.
Zanimljivost priče je u tome što za ovu lokaciju dokumentaciju prikuplja tvrtka Eko-energija, koja ima sjedište u Kruševu, a to je hrvatska podružnica austrijske tvrtke CE Energy Holding sa sjedištem u Laxenburgu. Ta je tvrtka inače gradila već brojne vjetroparkove u Europi, a u Hrvatskoj također ima u planu graditi na nekoliko mjesta. Samo u projekt Obrovac planiraju, kako smo uspjeli doznati, uložiti oko 50 milijuna eura.
To je samo jedan od čak stotinjak zahtjeva za gradnju vjetroparkova u Hrvatskoj. Riječ je o pravoj utrci jer je očito svima zanimljivo da vjetroelektrane, koje imaju više od 60 posto domaćih dijelova, mogu računati na 65 lipa poticaja po proizvedenom kilovatsatu.
U Županijskom prostornom planu predviđene su lokacije za instaliranje vjetroelektrana kapaciteta čak 300 megavata, no što će od toga biti, najviše ovisi o tome koliko će HEP omogućiti priključaka na distributivnu mrežu. Naime, za cijelu je Hrvatsku predviđeno priključivanje na distributivnu mrežu samo 300 megavata iz vjetroelektrana (stručnjaci kažu da je zbog niske iskoristivosti to jednako kao 70 MW iz termoelektrana).
Edvard Šprljan / EPEHA
Otrić i Bruvno
Na području Gračaca u Zadarskoj županiji u planu je izgradnja dvaju velikih vjetroparkova kapaciteta po 50 MW. Za lokacije Otrić i Bruvno već su usvojene studije utjecaja na okoliš, prema kojima će se na tim dvjema lokacijama izgraditi 34 vjetroturbine visine 80 metara i rotora do 90 metara.