ZADAR – Koliko Zadar koristi novac iz predpristupnih fondova EU-a? Prema navodima zastupnice Ingrid Antičević-Marinović, izgleda da Zadar uopće ne koristi besplatna sredstva EU-a jer nije nominirao ni jedan projekt! No, situacija je ipak drugačija, na sreću i puno povoljnija.
– Treba znati za koje projekte i na koje se prostore mogu kandidirati programi za financiranje iz fondova EU-a. U prvom redu radi se o područjima od posebne skrbi, o projektima za razvoj infrastrukture. Zadar prema tim kriterijima u tomu ne može biti baš zastupljen, ali po odobrenim projektima za sredstva iz EU fondova s područja Zadarske županije daleko smo ispred drugih u Dalmaciji – kaže druga zadarska saborska zastupnica Nevenka Marinović koja je godinama u Zadarskoj županiji vodila ovakve projekte.
Nedavno je u Gradskoj loži bila priređena i pregledna izložba na kojoj se lijepo moglo vidjeti koji su se projekti financirali iz fondova EU-a, tj. koliko se novca uspjelo “povući”. Programima Cards, Phare, Sapard i Intereg 3A Zadarska je županija u proteklih sedam godina iz EU fondova uzela oko 14,060 milijuna eura za ukupno 24 projekta!
Vjerojatno je ključno u cijeloj priči što je Zadarska županija samo jedna od šest u Hrvatskoj koja se certificirala, tj. dokazala da je spremna za prihvat stranih ulaganja. Među projektima realiziranim na zadarskom području pomoću sredstava EU fondova, jesu tvornica za preradu ribe “Ostrea” u Stankovcima, Paška sirana, vodosprema u Podgradini, uređenje infrastrukture za poslovnu zonu Šopot pokraj Benkovca, Bibliobus zadarske Gradske knjižnice…
Brojne škole i školske sportske dvorane izgrađene su također dijelom sredstvima EU fondova. – Benkovac je iz EU fondova povukao više sredstava nego cijela Istarska županija – kaže Nevenka Marinović. Na pripremi ovih projekata sustavno se radi od općina do županije, a sve je povezano kroz ZADRU, razvoju agenciju Zadarske županije, tako da se odobreni projekti ne mogu pripisati saborskim zastupnicima ili nekom moćnom ministru.
Važno je imati pripremljene projekte, dio potrebnih vlastitih sredstava i prijaviti se na natječaje EU fondova koji o dodjeli sredstava odlučuju potpuno samostalno. Veliki županijski razvojni plan gradnje Centra za preradu otpada kod Biljana Donjih, također će se kandidirati za sredstva EU fondova jer ima najbolje pripremljen projekt u Hrvatskoj, a tu je riječ o više od 20 milijuna eura.
Za priču o korištenju europskih sredstava nisu važni samo besplatni fondovi, nego i povoljni krediti razvojnih banaka. A i u tom pogledu se na zadarskom području puno učinilo jer se realizira Projekt Jadran – sustav odvodnje Pakoštane – Biograd – Sv. Petar te Zadar s priključkom Bibinja i Sukošana.
Taj projekt košta više od 60 milijuna eura vrlo povoljna kredita Europske banke za obnovu i razvoj, a svaki grad i općina još daju vlastita sredstva. Projekti gradnje sportskog centra Višnjik ili slični, jasno, ne mogu se financirati besplatnim sredstvima iz EU fondova.