ŠIBENIK – EVN AG je tvrtka čije ime Dalmatinci već sada s razlogom moraju dobro zapamtiti i pravilno izgovarati: e-fau-en-a-ge. Naime, ova austrijska tvrtka punog naziva Energieversorgung Niederoesterreich AG najmanje sljedeća tri desetljeća, kada je u pitanju plinski biznis, “grmit će i oblačit” Dalmacijom.
Riječ je o novom distributeru plina u Hrvatskoj, koji je već dobio koncesiju za Zadarsku i Splitsko-dalmatinsku županiju a uskoro će takav ugovor biti potpisan i sa Šibensko-kninskom županijom.
Time će Austrijanci dobiti “zeleno svjetlo” za prodor na jug bivšeg austrougarskog carstva, gdje bi u samo par godina u gradnju primarne distributivne mreže prirodnog plina trebali investirati najmanje sto milijuna eura. Pribroji li se tome i sekundarna mreža, koja podrazumijeva priključenje gotovo 200 tisuća potrošača u te tri dalmatinske županije, onda se ulaganja penju na nekoliko stotina milijuna eura.
Plin će mnogim Hrvatima nadomjestiti skupu struju /Robert Šoštarić/CROPIX
Samo na području Zadra u gradnju 350 kilometara plinovoda, na koji se treba priključiti prvih 25 tisuća potrošača, EVN će do kraja 2011. godine uložiti 25 milijuna eura. Na području Splitsko-dalmatinske županije u konačnici će EVN plin dovesti do 81 tisuće potrošača, koji će godišnje trošiti 300 milijuna kubika plina.
Ambiciozni planovi
Šibenčani privode kraju dogovore o prepuštanju koncesije Austrijancima a njihovi planovi kažu da bi za gradnju 431 kilometra distributivne mreže i dovođenje prirodnog plina do 52 tisuće potrošača, koji bi godišnje trošili 65 milijuna kubika tog energenta, trebalo investirati u primarnu mrežu 24 milijuna eura. S razlogom se javnost pita tko je ta austrijska tvrtka i kako je, takoreći bez konkurencije, “osvojila” Dalmaciju?
EVN je utemeljen prije 88 godina i bavi se opskrbom električnom i toplinskom energijom, te plinom i infrastrukturnim uslugama, odnosno vodoopskrbom, odvodnjom otpadnih voda, zbrinjavanjem i spaljivanjem otpada. EVN ima devet tisuća zaposlenih u 18 europskih zemalja, gdje pruža usluge za 3,25 milijuna korisnika.
Sjedište je u gradiću Maria Enzersdorf nedaleko od Beča, u pokrajini Donja Austrija. U većinskom je vlasništvu, 51 posto, te austrijske pokrajine, a 35 posto udjela u njoj ima velika njemačka skupina EnBW. Dalmatinci će tako, dakle, postajući klijent EVN-a, izravno puniti budžet te austrijske pokrajine.
Neslužbeno doznajemo da su Austrijanci lako mogli biti potisnuti s ovog područja u tom biznisu od Talijana. Naime, “u prvom krugu” posao je u Zadru dobila jedna tvrtka iz Riminija. Uslijedilo je silno lobiranje pa je, na koncu, natječaj poništen. U ponovljenome natječaju posao je dobio EVN, čime je Austrijancima otvoren “plinski put” u Dalmaciju.
PIŠE MARIJAN DŽAMBO/EPEHA
Dobar potez
Koliko je pametno da su se sve tri dalmatinske županije odlučile za istog koncesionara?
Dobri poznavatelji prilika u plinskom biznisu tvrde da je jedan koncesionar za Dalmaciju dobar potez. Zanimljivo je da nitko od njih ne želi javno iznijeti svoje stavove, ali tvrde da je izvan pameti da Hrvatska danas ima 37 koncesionara na jedva nekoliko stotina tisuća potrošača, a susjedna nam Mađarska, sa 13,5 milijuna stanovnika, ima samo šest koncesionara.
Tu je, dijelom, i odgovor zašto su domaći distributeri financijski impotentni da ulaze u nove poslove. K tomu treba dodati i niske mrežarine koje hrvatski distributeri ubiru u tom poslu.
Upravljanje iz Zagreba
Plinofikacijom Dalmacije upravljat će se iz Zagreba. Neobično je da EVN, upuštajući se u veliki biznis u Dalmaciji, osniva svoju novu tvrtku u Zagrebu. Ovaj potez Austrijanaca stidljivo komentiraju u Dalmaciji tvrdeći da bi bilo pošteno sjedište te tvrtke premjestiti u Dalmaciju.