Tijekom izborne kampanje pojedini crkveni krugovi davali su više ili manje otvorenu podršku Milanu Bandiću. Podrška mu je stizala i na sam izborni dan kada su u GONG-u primili pritužbe građana da im je tijekom mise podijeljen letak protiv Ive Josipovića te da su im župnici na misama i prilikom blagoslova kuća sugerirali da glasuju za Bandića. Uoči drugog kruga izbora, pak, Bandića je primio zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić, dok je u katoličkom tjedniku “Glas Koncila” vjernicima poručeno da među dvojicom preostalih kandidata “postoji golema razlika” te su upućeni na kriterije HBK za izbor predsjednika koji su velikim dijelom išli u prilog Bandiću. No, sve to bivšem SDP-ovcu nije osiguralo dovoljno glasova. Hoće li sada Crkva biti razočarana izborom Ive Josipovića?
– Vidjet ćemo kako će se institucija očitovati, ali pretpostavljam da će svećenici i biskupi prihvatiti stvarnost takvu kakva jest. A to što je netko preferirao jednog ili drugog, to je stvar demokracije, komentirao je teolog Adalbert Rebić. On, međutim, ističe da treba razlikovati “Crkvu kao zajednicu Božjeg naroda i Crkvu kao hijerarhiju, kako je obično tretiraju mediji”.
– U ovom širem smislu riječi, taj narod je učinio svoj izbor. U Hrvatskoj ima 87 posto katolika i 96 posto vjernika. Prema tome, vjernici su izabrali Ivu Josipovića, naglašava teolog te dodaje da je i u crkvenoj hijerarhiji bilo onih koji su podupirali Bandića i onih koji su bili za Josipovića. Činjenicu da je tjedan dana prije drugog kruga izbora Bandića primio Bozanić, naš sugovornik ne smatra posebno bitnom.
– Kardinal je prije toga primio i Josipovića, pa što onda? Tome ne treba pridavati nikakvo posebno značenje, tvrdi Rebić. Na pitanje ispunjava li Josipović kriterije koje su “zadali” hrvatski biskupi, odgovara da Josipovića ne poznaje dovoljno dobro, ali da su njegovi verbalni nastupi u skladu s tim kriterijima, a tek treba vidjeti kako će djelovati u praksi.
Josip Jurčević smatra da se Crkva u kampanji nije opredijelila za kandidata, nego je vrijednosno i jasno zastupala vrijednosna određenja koja su prihvatljiva hrvatskom društvu. Također smatra da ne treba projicirati politiku na Crkvu jer je ona ipak institucija stara dvije tisuće godina i “svašta je proživjela i nadživjela”. Jurčević ne smatra da je desnica poražena na ovim izborima. Protivi se toj tipičnoj podjeli lijevo-desno, no ako se govori u tim kategorijama prije bi kazao da je pobijedila desnica jer Josipović i SDP prije spadaju u neki elitistički model i odgovaraju interesima kapitala.
Što se tiče odnosa između Josipovića kao predsjednika i Crkve očekuje da će oni biti civiliziraniji nego odnosi sadašnjeg predsjednika Mesića s Crkvom. – Josipović je ipak drugi naraštaj, obrazovan je čovjek i ne bi si dopustio postupanja kakva si je dopustio Mesić, zaključio je Jurčević.
Politolog Anđelko Milardović rezultate izbora ne smatra ni uspjehom ni neuspjehom za Crkvu. Što se pak tiče interpretacije izbora kao poraza desnice kazao je da se radi o simuliranoj, virtualnoj desnici. Ustvrdio je da Bandić nije autentični protagonist desnice već je u jednom trenutku zapasao pojas desnice i desnog centra jer je taj prostor u prvom krugu doživio poraz.
– On je preuzeo alter ego desnice, ali neuvjerljivo jer u njegovu slučaju to nema nikakve veze s izvornošću desnice, a kopije su uvijek lošije od originala. Time je izazvao pomutnju i kaos u ideologijskom spektru, naveo je Milardović. Prema njemu Bandić je izveo radikalni rez u svojem identitetu, time izazvao nesporazum s okolinom, a nema racionalnog odgovora na pitanje zašto je to učinio.