PAG – S oko 1000 kilometara očuvanih suhozida, otok Pag je jedno od najbogatijih područja u Hrvatskoj tom vrijednom baštinom. Suhozide, koji su ponajprije vezani uz ovčarstvo, stoljećima su gradili i održavali ovčari.
Stoga su Grad Pag i Općina Povljana aktivno počeli s pripremama projekta zaštite suhozida koji će uputiti Ministarstvu kulture RH kako bi se pokrenuo postupak zaštite suhozidne gradnje na Pagu.
– Pag se želi uključiti u međunarodni projekt REPS, kojim Europska unija financira program konzerviranja i sustavnog očuvanja pejzažnog suhozidnog graditeljstva. Hrvatska se u program zaštite suhozidne gradnje uključila prije četiri godine znanstvenim projektom HAZU “Kamen, suhozidna gradnja i pejzaž Jadrana”, koji vodi dr. sc. Aleksandra Faber, znanstvena savjetnica i dugogodišnja predstojnica Arheološkog instituta Sveučilišta u Zagrebu.
Smatramo da su suhozidi vrlo važni za Pag jer su dio paške prošlosti, gradili su ih naši ovčari i treba ih zaštititi kako bi ostali takvi kakvi jesu i kako se ne bi uništavali. O projektu smo razgovarali i s predstavnicima Općine Povljana i na tome ćemo projektu zajedno raditi – rekao je gradonačelnik Paga Ante Fabijanić.
Uz suhozide, želi se zaštititi i sva druga suhozidna gradnja na otoku, a to su stari torovi, manje ograđene površine na pašnjacima u kojima su se držale ovce za vrijeme mužnje, i ovčarske nastambe koje se nazivaju stani ili nastani. Suhozidi su ne samo najveće nego i najstarije građevine na otoku jer neki su stari i više od tisuću godina.