ZADAR– Zanimljiv je prijedlog odluke o povećanju komunalnog doprinosa, kao i obrazloženja koja je gradonačelnik Zvonimir Vrančić dao javnosti o tom drastičnom poskupljenju.
Grad je lani ubrao 31 milijun kuna od komunalnog doprinosa u čemu su sudjelovali uglavnom „veliki graditelji”, odnosno investitori, dok su građani sudjelovali sa 7,6 milijuna kuna.
To nije zanemarujući iznos plaćenog komunalnog doprinosa ako se zna koliko ti „mali graditelji” čekaju na dozvole koje im izdaje gradska služba.
No, u gradskoj upravi su zaključili, a gradonačelnik prenio javnosti kako obiteljske kuće uglavnom grade bogati, dok mladi ljudi kupuju jeftinije stanove uz kredit.
Stoga se gradnja kuća neće stimulirati, zaključio je gradonačlenik.
Pa onda oni koji imaju, a puno grade neće ih, podizanje komunalnog doprinosa, puno destimulirati. U pravu je gradonačelnik kada je rekao da dosadašnji iznos od 70 kuna po metru kubnom komunalnog doprinosa nije utjecao na tržišnu cijenu stanova koje se u Zadru drže i podižu.
Ali je taj iznos svojedobno trebao biti poticaj za gradnju trgovačkih centara. I sada kada su svi, koji su trebali doći, izgradili svoj centar u Zadru, gradske vlasti stimuliraju gradnju podzemnih i javnih garaža. Samo za njih koeficijent bi iznosio 0,50 posto, odnosno komunalni doprinos bi bio upola manje od predloženih 180 kuna po metru kubičnom.
Povlastice će imati i oni koji žele graditi na tzv gradskim otocima. Uz uvjet da investitor ima prebivalište od 24 mjeseca, a ne da je vikendaš, komunalni doprinos za stambenu gradnju bit će 108 kuna.
To bi trebalo biti poticajno za gradnju kuća na otocima kada se već neće stimulirati na kopnenom djelu Grada Zadra.
Na teza kako su svi dijelovi Grada Zadra jednako atraktivni, čim je gradonačelnik objasnio ukidanje četiri zone s različitim iznosom komunalnog doprinosa, u korist dvije, svaki bi građanin Zadra imao što kazati.