ZAGREB, RIM – Uz Zdravka Radonjića, vođu pljačkaške bande “Pink Panther” koji je uhićen u velikoj akciji talijanskog tužiteljstva za borbu protiv mafije, među uhićenima je, kako navode talijanski mediji, i hrvatski državljanin Stjepan Benčec.
Sva uhićenja zapravo su nastavak velike akcije “Balkanski ratnik” čija je završnica krenula u studenom prošle godine kada je urugvajska policija zaplijenila gotovo tri tone kokaina, u čije su krijumčarenje također umiješan hrvatski državljani Anastazije Martinčić i Goran Damjanović iz Poreča.
Na Interpolovoj tjeralici kao pripadnik “Pink Panthera” je i Karlovčanin Predrag Lovrić (35) kojeg zbog pljački traži Lihtenštajn.
Sumnja se da je Lovrić bio dio četveročlane bande koja je izvela spektakularnu pljačku draguljarnice u Dubaiju 15. travnja 2007. godine kada su sa dva audija ušla u Tržni centar Fafi u središtu Dubaija. Vozeći unatrag jednim su automobilom razbili izlog, te u vreće u dvadesetak sekundi potrpali nakit i dragulje i vrijedne 11 milijuna dolara. Samo dva mjeseca prije ogranak skupine u kojoj je bio i Lovrić opljačkala je zlatarnicu u Vaduzu iz koje je ukradeno nekoliko milijuna eura vrijednog nakita.
Harali po Zagrebu
“Pink Pantheri” poharali su draguljarnice po Londonu, Ženevi, Japanu, Monaku, Švicarskoj i njihove plijen “težak” je preko 500 milijuna američkih dolara. Kad su tijekom jeseni ove godine zaredale provale u kuće imućnih Zagrepčana, policija je čak izrazila sumnje da je s obzirom na obrazac po kojem su opljačkani podsjeća na djelovanje te bande. No, nikad dosad njih se nije povezivalo s krijumčarenjem droge.
No, uhićenje Zdravka Radonjića, kojeg se povezuje s Darkom Šarićem, crnogorskim poduzetnikom kojeg istražitelji DEA-e i Specijalnog tužiteljstva Srbije sumnjiče da je bio naručitelj gotovo tri tone kokaina koji je zaplijenjen u Urugvaju daju novo svjetlo o jednoj od najopakijih kriminalnih skupina.
Koliko tu operaciju smatraju važnom u Italiji govori i podatak da je na konferenciji za novinare u utorak govorio i sam Pietro Grasso, talijanski specijalni tužilac za suzbijanje mafije (dakle, na položaju koji donekle odgovara šefu hrvatskog USKOK-a).
Serija uhićenja uslijedila je tjedan dana pošto se počelo govoriti o “balkanskoj svetoj alijansi” srpskih i talijanskih mafija, s čvrstim ugovorom s kolumbijskim kartelima, sa sigurnim bazama u Banjoj Luci i sigurnim zakloništem u Republici Srpskoj (koju u Rimu smatraju mafijaškijom od Kosova, a kamoli od inih susjeda).
Ta “alijansa”, tvrde talijanski izvori, usmjerena je ponajprije k teritorijima Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Hrvatske, ali po potrebi i Italije preko Barija.
Sjeverni kraj Jadrana nije ništa sigurniji. U srijedu je Oblasna uprava za suzbijanje mafije u Trstu također koordiniranom akcijom pohvatala 17 od 22 tražena kriminalca: četvoricu Talijana, te ostale s putovnicama Albanije, Kolumbije, Kosova, Makedonije i Srbije.
Tu je akciju provelo istodobno 112 karabinijera, uz korištenje helikoptera te dviju jedinica sa psima.
Talijanska glasila pritom najčešće spominju Arkanove “Tigrove”, vojno ustrojenu kriminalnu organizaciju koja, i nakon ubojstva svog vođe Željka Ražnatovića u Beogradu prije deset godina, i dalje funkcionira po istoj zapovjednoj logici, sprežući kriminal s pohlepom za novcem, i prije posljednjih ratova, i za njihovo vrijeme kada su držali neke od glavnih kanala krijumčarenja droge, oružja, pa i bijelog roblja, između crnogorske i talijanske obale.
Agencija za dostavu
Po riječima Pietra Grassa, ta je skupina “imala ulogu uslužne agencije za dobavu, prijevoz i dostavu kokaina”, te se “u kratkom roku probila na tržište sve Europe”.
Na uhidbenom popisu su Luka Đurović, Crnogorac, rođak Slobodana “Kardinala” Đurovića, optuženoga za ubojstvo hrvatskoga novinskog nakladnika i reportera Ive Pukanića, koji je u zagrebačkom Nacionalu i pred talijanskim istražnim organima, iznosio jedan aspekt transjadranskoga i transbalkanskoga švercerskog lanca, ponajprije cigaretama, teško optužujući Mila Đukanovića, dugogodišnjeg lidera ovisne pa neovisne Crne Gore.
Na popisu, koji su obznanili talijanski izvori, zapisani su i Đurovićevi zemljaci Vojislav Milatović i Saša Subačev te Goran Knežević, s prebivalištem u Švicarskoj.
Droga je na Balkan stizala ravno iz Kolumbije, u utrobama prekooceanskih teretnih brodova na ruti za Crnu Goru, kamuflirana među ostalom robom, tvrdi talijanska istraga, pozivajući se na pretrese koje su specijalne ekipe talijanske Financijske straže provele u Italiji, Španjolskoj, Engleskoj i Njemačkoj.