ZADAR– Kriza je zahvatila i tržište uzgoja tune, donedavno vrlo profitabilne djelatnosti koja je Zadarskoj županiji donosila i najveći izvoz prema Japanu.
Počeo je izlov tuna, a cijene tune su drastično pale na japanskoj burzi. Unatoč velikim zalihama uzgojene tune koja je do toga dovela, Japanci su ipak došli po tunu uzgojenu u hrvatskim uzgajalištima. Izlovljava se iz kaveza splitskog i zadarskog akvatorija. Iako je na zadarskom području najviše uzgajivača tune izlovljavaju samo u Kali tuna i Jadran tuna.
No, svi uzgajivači obavezni su angažirati međunarodne promatrače koji nadziru je li se provode mjere zaštite i restrikcije koje svake godine donosi Međunarodna organizacija za zaštitu atlantske tune ICCAT.
Njihov angažman nije baš mala stavka za domaće uzgajivače: godišnje ih dođe najmanje 20 tisuća eura.
U tome im, na sreću pomaže Ministarstvo poljoprivrede koje im pokriva čak 80 posto tog troška, navodi Vlasta Franičević, načelnica Odjela za aqa kulturu.
A da su hrvatski uzgajivači disciplinirani pokazat će se na skorom sastanku podsekcije ICCAT-a u Madridu gdje će se analizirati tko kako provodi mjere ograničenja i zaštite. – To će biti jako neugodan sastanka, jer se očekuju i kazne za one koji se nisu držali ograničenja. Mi se ne moramo toga bojati, jer su naši uzgajivači uzorni.