ZAGREB – Izrada ‘čipirane’ putovnice stoji gotovo dvostruko više od izrade stare putovnice – 390 kuna. Naprednija putovnica traži i specijalnu fotografiju, pa se cijena penje na 70-ak kuna. Problemima tu nije kraj. Uz više novca, građane će nova putovnica stajati i živaca. Naime, za novu putovnicu nije se dovoljno fotografirati jednom.
Od 18. siječnja sve policijske postaje u Hrvatskoj izrađuju isključivo biometrijske putovnice. Njihova izrada stoji 390 kuna, a žurna izrada je do daljnjega moguća jedino na policiji u Zagrebu, i stoji 410 kuna, plus 220 kuna upravnih pristojbi, odnosno ukupno 630 kuna.
Nove putovnice zahtijevaju i novu, specijalnu fotografiju svog vlasnika. Iz tog se razloga trošak fotografiranja u fotoradnjama popeo s 30 do 40 kuna, ovisno o radnji, na 70-ak kuna.
Uz više novca, građane će nova putovnica stajati i živaca. Naime, za novu putovnicu nije se dovoljno fotografirati jednom. Ima građana koji su pred kameru morali i po pet, čak i više puta. Prije negoli uđu u obradu, fotografije, naime, prolaze kroz skener koji provjerava jesu li usklađene s traženim standardima, a ukoliko ne odgovaraju, sustav ih automatski odbija i podnositelj zahtjeva mora izraditi nove, piše Novi list.
Do 23. siječnja, dakle niti tjedan dan od početka izdavanja biometrijske putovnice u cijeloj Hrvatskoj, za fotografe je vrijedila jedna šablona za izradu specijalne biometrijske fotografije, no vrlo brzo se ispostavilo da po njoj izrađene fotografije skeneri u policijama ne prihvaćaju, pri čemu se građane na ponovno fotografiranje, uz novi trošak, vraćalo, ima slučajeva, i desetak puta!
Najviše je bilo problema u Varaždinu i Rijeci, no općenito u svim policijskim uredima za izradu dokumenata.
“Problem je bio u skenerima koji nisu mogli ‘očitati’ fotografiju napravljenu po toj, prvoj šabloni za fotografe. Tada je MUP, na prijedlog fotografa, izradio novu, poboljšanu šablonu, prema kojoj se radi od 23. siječnja, pojasnio je našem listu Aleksandar Poletti Kopešić, predsjednik Sekcije fotografa pri Hrvatskoj obrtničkoj komori.
Onih koji su se fotografirali po staroj šabloni, a putovnicu zatražili kad je na snagu stupila nova, sigurno u Hrvatskoj ima mnogo. Poletti Kopešić ponovljeno fotografiranje nije naplaćivao, ali neke njegove kolege jesu. Tako je jedna tročlana zagrebačka obitelj, nove putovnice, uz ponovljeno fotografiranje platila gotovo 1.600 kuna!
Priča s putovnicama po tko zna koji put pokazuje koliko je Hrvatska birokratizirana i koliko državne službe ne izlaze na ruku vlastitim građanima. U doba digitalne fotografije i biometrijskih putovnica građane se još uvijek primorava na odlazak u foto-radnje i podnošenje molbi za putovnice na način kao što se to radilo i prije trideset ili pedeset godina.
Sjedinjene Američke Države, primjerice, u svojoj poznatoj godišnjoj lutriji za tzv. ‘zelenu kartu’ (Diversity Visa Lottery) već godinama prijave primaju samo elektronski, odnosno preko web-stranica. Na njima se, naravno, nalazi i skripta koja provjerava je li osobna fotografija koja se šalje uz prijavu adekvatna ili ne.
Izgleda da je od hrvatskog Ministarstva unutarnjih poslova ipak previše očekivati da u svojem radu konačno počne koristiti računala. Kad se već molba za putovnicu ne može predati elektronskim putem, možda bi se barem mogle iskoristiti dobrobiti digitalnog doba te omogućiti građanima, umjesto da troše stotine i stotine kuna na fotografiranje, da na web stranici MUP-a provjere je li njihova fotografija, vjerojatno snimljena digitalnim fotoaparatom, odgovarajuća ili ne.
U Rusiju samo s novim putovnicama!
Po svemu sudeći, Rusija je odlučila preko svoje granice puštati hrvatske državljane samo ako imaju biometrijske putovnice, premda su dosadašnje još uvijek važeće.
Jedan splitski poslovni čovjek ovih je dana doživio neugodno iznenađenje kad se u Beču pokušao ukrcati u avion za Sankt Peterburg, gdje je morao službeno putovati, jer mu let nije dozvoljen, piše Jutarnji list.
U Ministarstvu vanjskih poslova i europskih integracija smatraju da je za propust odgovorna Međunarodna udruga zrakoplovnih prijevoznika (IATA), koja je u svojoj bazi podataka, kojom se služe gotovo svi civilni zrakoplovni prijevoznici, objavila informaciju da hrvatskim državljanima s biometrijskim putovnicama nije potrebna viza za ulazak u Rusku Federaciju i boravak do 30 dana. Još je u siječnju MVPEI zatražio pojašnjenje od IATA-e i ispravak obavijesti s obzirom da ne odgovara činjeničnom stanju i mogla bi prouzročiti probleme državljanima RH prilikom ukrcaja u zrakoplov.
No, predstavnici IATA-e svoju su informaciju, za koju su hrvatskom ministarstvu priznali da su je iz Rusije dobili iz svog izvora, dakle neslužbeno, odbili izmijeniti sve dok je ruska strana pismeno ne demantira.
Konačni rezultat te akcije jest potvrda iz Moskve da se režim putovanja za hrvatske državljane nije promijenio, odnosno da u Rusiju mogu putovati bez vize, ali uz pozivno pismo poslovnog partnera ili fizičke osobe, odnosno vaučer turističke agencije, ovjerene u nadležnoj policijskoj upravi.