ZAGREB – Velika većina sadašnjih dužnosnika u Mesićevu uredu ne zna kakva ih sudbina čeka nakon 18. ovog mjeseca.
– Praznimo radne stolove i urede, ali većina nas još ne zna kamo ćemo. Stanje bi se moglo nazvati konfuznim jer s nama u ovom prijelaznom razodblju nitko nije obavio razgovor kak bismo znali s kime se od nas i dalje računa, a s kime ne kako bismo mogli razmišljati kamo dalje nakon 18. veljače”. Tako je stanje na Pantovčaku opisao jedan od dužnosnika zaposlenih u Mesićevu uredu koji će o daljnjoj sudbini prvi put čuti na konferenciji za novinare, dan nakon svečane inauguracije, na kojoj će novi predsjednik Ivo Jospović objaviti sastav novog dužnosničkog tima. A, u novom Josipovićevu timu neće se po onome što nesluženo čujemo uz Mesićeva ureda, naći puno mjesta za ljude iz tima bivšeg predsjednika.
U Mesićevom uredu trideset i četiri osobe imaju status državnog dužnosnika. Riječ je o onima koji na sadašnje poslove na Pantovčak nisu došle javnim natječajem, već ih je odabrao i imenovao sam Mesić pa istekom njegova predsejdničkog mandata s njim moraju i otići. U toj su poziciji predstojnik ureda predsjednika Amir Muharemi, pročelniku Mesićeva kabineta Hrvoje Cvitanović, pročelnik vojnog kabineta general bojnik Krešimir Kašpar i njegov pomoćnik, sedmoro stalnih savjetnika i njihovi pomoćnici, troje psoebnih savjetnika, pročelnici odjela u Mesićevu uredu i njihovi pomoćnici.
Među trideset četvoro dužnosnika s Pantovčaka tek je manji dio imena poznatih široj javnosti poput savjetnika za vanjsku politku Tomislava Jakića, za politčki sustav Siniše Tatalovića, ili posebnog savjetnika Bude Lončara. Status dužnosnika u Mesiževu uredu imaju čak i ljudi koji su obavljali tehničke poslove, poput pomoćnika službe za održavanje,ili arhivara u Uredu predsjednika.
Prema neslužbenim informacijama, jedina osoba kontinuiteta i jedini Mesićev savjetnik koji bi mogao računati na ostanak u Josipovićevu timu je Siniša Tatalović, savjetnik za politčki sustav. Jedini iz sadašnjeg Mesićeva dužnosničkog tima koji se u zadnjim danima njegova mandata uspio izboriti za odlazak u diplomaciju je Amir Muharemi. On će, kako doznajemo, uskoro otputovati na dužnost hrvatskog konzula u Tursku. Turska Muharemiju nije nepoznata jer je u njoj već i služio kao diplomat. No za razliku od 2001. Kad je otputovao u Ankaru kao veleposlanik, 2010. Odlazi kao konzul u puno atraktivniji Istanbul.
U novi ured u kojem će djelovati kao bivši predsjednik Mesić će kao doznajemo povesti dosadašnju pomoćnicu savjetnika za gospodarstvo Mirjanu Pavoković. Ona je u Mesićevim predsjedničkim godinama uživala njegovo posebno povjerenje, pa je iako ima tek srednju stručnu spremu uživala dužnosnički položaj za kojeg je uvjet visoka stručna sprema.
Mesić će i nakon odlaska s Pantovčaka, kako neslužbeno doznajemo nastaviti povremeno koristiti i usluge dugogodišnjeg savjetnika za vanjsku politku Tomislava Jakića. Jakić će, međutim ubuduće Mesića savjetnovati kao umirovljenik.
Na bivše poslove s kojih su došli na Patnovčak može se vratiti tek manji dio od 34 imenovanih dužnosnika u Mesićevu uredu. Predsjednikov savjetnik za gospodarstvo Duboravko Radošević već se početkom ove godine vratio na zagrebački Ekonomski institut, savjetnika za društvene i humanitarne djelatnosti Boru Vučkovića čeka radno mjesto na HTV-u. Iako je u jesen 2004. voljom tadašnjeg ministra Berislava Rončevića morala napustiti MORH, Višna Tafra, Mesićeva savjetnica za nacionalnu sigurnost, kako doznajemo iz MORH-a, ima ponudu da se vrati u to ministarstvo.
Godinu dana plaćat će dvije garniture u uredu?
Dužnosnici koji nemaju uvjete za mirovinu, a ni posao na kojeg bi se mogli vratiti, iskoristit će pravo na šest mjeseci pune dužnosničke plaće. Ne pronađu li u tome roku novi posao, još će šest mjeseci primati polovicu dužnosničke plaće. Plaće Mesićevih savjetnika do prošlogodišnjeg desetpostotnog smanjenja dužnosničkih plaća iznosile su, kako doznajemo, oko 20.000 kuna, a sad su oko 17.000, ovisno o godinama radnog staža. Plaće pomoćnika savjetnika i pomoćnika predstojnika odjela nisu manje od 12.000 kuna.