Europski sud za ljudska prava presudio je da je Hrvatska diskriminirala 15 romske djece kada ih je odvojila u posebne razrede u osnovnim školama u Orehovici, Podturenu i Trnovcu u Međimurju.
Zbog toga država mora svakom od njih platiti 32.400 kuna (sveukupno 486.000 kuna), te 72.000 kuna sudskih troškova. Sud je u presudi ipak priznao Hrvatskoj određene napore u osiguravanju školovanja romskih učenika.
Romi tvrde da su odvajanja u posebne razrede vrsta rasne diskriminacije te da je na taj način prekršeno njihovo pravo na obrazovanje. Oni su zato u Hrvatskoj 2002. tužili svoje osnovne škole. Zastupnici Hrvatske u sporu su tvrdili da je to učinjeno kako bi se Romima omogućilo da sustignu svoje vršnjake u gradivu.
Iako visina odštete nije zanemariva, presuda će ipak više utjecati na ugled Hrvatske. Naime vijest o ovim učenicima, koji su već završili školu, a neki od njih imaju i vlastitu djecu, prenio je BBC.
Sud je zabrinut jer čak 84 posto romske djece u Hrvatskoj odustaje od škole. Posebno zamjeraju što im nije pruženo dodatno učenje hrvatskog jezika.
Ti su učenici prvo morali tužbe podnijeti i u Hrvatskoj što su i učinili. Europski sud je u obrazloženju presude iznio i da su im prekršena prava na pošteno suđenje jer je proces predugo trajao. Naime, hrvatski Ustavni sud o njihovoj tužbi odlučivao je šest godina.