ZADAR– Slučaj 13-godišnje djevojčice iz Knina koja je nakon buđenja iz kome u splitskom KBC-u progovorila samo njemačkim jezikom koji je prethodno kratko učila, zaintrigirao je hrvatsku javnost, posebice liječnike koji ne znaju objasniti kako je to moguće.
Neki smatraju da je razlog ovome najvjerojatnije skriven duboko u podsvijesti djevojčice. Naime, kako su neki liječnici rekli, moguće je da je djevojčica iz knjiga i okoline “upila” puno više znanja negoli je pokazivala i znala govoriti pa je nakon buđenja iz kome to isplivalo na površinu. Ipak, izgleda da se s vremenom njeno stanje vraća u normalu te svakim danom sve više počinje govoriti hrvatskim jezikom.
Ovaj slučaj, iako čudan, izgleda da i nije toliko neuobičajen. Naime, neurolog Damir Mišlov iz zadarske Opće bolnice rekao je da se ovakve situacije znaju dogoditi te da je i sam svjedočio u pet ili šest slučajeva u kojima su pacijenti poslije buđenja iz kome zaboravili materinski, a govorili isključivo naučenim jezikom. Prema njegovim riječima, liječnici rijetko mogu s točnošću utvrditi u kakvom će se točno stanju pacijent probuditi iz kome te kako će se oštećenje mozga manifestirati.
– Moram kazati da smo i mi u zadarskoj bolnici prije desetak dana imali slučaj pacijentice koja je nakon moždanog udara govorila isključivo njemačkim jezikom, iako joj je hrvatski materinski jezik. Naime, ona je prije nekoliko godina duže vrijeme živjela i radila u Njemačkoj i nakon pretrpljenog moždanog udara i buđenja iz kome govorila je isključivo naučenim, a ne materinskim jezikom, rekao je Mišlov. Dodao je da su imali slučajeva kad pacijenti nakon moždanog udara govore njemački, engleski, talijanski, a ne materinski – hrvatski jezik. Ipak, s vremenom se počnu vraćati na staro. Kao najvjerojatniji razlog ovog stanja Mišlov navodi moguće oštećenje zone dominantnog govora pa je druga zona preuzela funkciju govora dok se dominantna ne oporavi. Nakon oporavka zona dominantnog govora, odnosno ona u kojoj je “pohranjeno” znanje materinskog jezika opet preuzima dominantnu ulogu pa se naučeni jezik opet vraća na drugo mjesto.
Kazao je da se mozak još uvijek istražuje te se svakim danom otkriva nešto novo. U zadnje se vrijeme često provode testiranja pacijenata u komi te način na koji mozak reagira na vanjske podražaje. Iako se do prije nekoliko godina mislilo da pacijenti u komi ne reagiraju na vanjske podražaje, novim je istraživanjima otkriveno da to nije tako. Rekao je da je snimanjem mozga pacijenata u komi otkriveno da reagiraju na poznate glasove ili riječi.
Brojni poremećaji govora
– Osim slučajeva u kojima pacijenti nakon buđenja iz kome počnu govoriti drugim jezikom imamo i slučajeve u kojima, primjerice, ne mogu govoriti ništa osim brojalica ili psovki. Ili može doći do poremećaja koji mi zovemo žargonski govor. Naime, u tim slučajevima pacijent misli da govori ispravno, a govori izmišljene ili krive riječi. Primjerice, hoće reći kuća i misli da je izgovorio kuća, a govori neku drugu riječ, objasnio je Mišlov. Dodao je da govorne smetnje nakon moždanog udara, ali i buđenja iz kome mogu biti različite i u smislu razumijevanja onoga što je pacijent čuo, kao i u smislu onoga što je izgovorio.
Kod moždanih udara sposobnost govora se s vremenom vrati, ali to ovisi o brzini reparacije oštećenog područja te o oštećenju koje je nastalo. Ako se brže oporavlja motorički sustav, onda se govor teže oporavlja i obrnuto.
– Otkrivanje različitih funkcija i mogućnosti mozga ovisi o razvoju novih tehnologija. S boljom tehnologijom dolazit ćemo do novih otkrića o načinu na koji funkcionira mozak te kako se oporavlja nakon kome, zaključio je Mišlo