Nekretnine se na dražbama sve češće prodaju zbog neplaćanja kredita, ali i režija. Od svih ovrha u Zagrebu, čak 41,3 posto čine one zbog neplaćenih računa za vodu, grijanje, plin i odvoz smeća.
Kod nižih iznosa neplaćenih komunalnih računa neplatiše na ročištu, koje bude zakazano radi procjene vrijednosti nekretnine, ipak traže dodatni rok u kojem podmire dug te stan ili kuću ipak spase od prodaje, potvrdili su na zagrebačkom Općinskom sudu.
Zabrinjavajuće je to što se lani u odnosu na 2008. godinu za čak 60 posto povećao broj javnih dražbi zbog ovrha nad nekretninama, što je još jedan dokaz žestine krize koja je zahvatila i Hrvatsku, piše Večernji list.
Prema podacima Hrvatske gospodarske komore, 2009. bile su 2944 ovrhe, a godinu ranije njih 1838. Trenutačno je, pak, u očevidniku 810 nekretnina koje se prodaju na javnim dražbama na općinskim sudovima diljem Hrvatske, a taj se broj iz dana u dan mijenja.
Da je prijetnja ovrhom nekretnine vrlo učinkovit način utjerivanja duga potvrdili su u zagrebačkom Gradskom stambenom komunalnom gospodarstvu. U toj tvrtki kažu kako su upravo poslali čak 43.000 opomena pred ovrhu za 2009. zbog neplaćenih pričuva te da očekuju da će 50 posto neplatiša nakon što primi te opomene svoje dugove ipak platiti.
Nakon banaka, kartičarskih kuća, štedno-kreditnih zadruga i osiguravajućih društava, koji čine 40 posto onih koji pokreću ovrhe, idući su po redu ovrhovoditelji komunalne tvrtke. Zanimljivo je da se ovrhama nekretnina utjeruju i alimentacije.
Stan za 60 tisuća kuna
Među nekretninama koje će se prodavati na dražbama nešto je više kuća nego stanova, ali i novosagrađenih zgrada čiji vlasnici nisu uspjeli prodati stanove pa ne mogu otplatiti kredite. Najviše ovrha nad nekretninama ima u Vukovarsko-srijemskoj i Bjelovarsko-bilogorskoj županiji.
Na bubanj idu nekretnine čije je vrijednost procijenjena na višemilijunske iznose, ali ima i onih koje se mogu kupiti za pravu siću. Tako najjeftiniji stan u očevidniku ima 30 četvornih metara i nalazi se u derutnoj zgradi u središtu Bjelovara, a prodaje se za samo 60.000 kuna (275 eura/m2). Njegova vlasnica Katica Đurđević kaže kako nema pojma da se njezin stan našao na popisu nekretnina pod ovrhom zbog neplaćanja režija.
“Platila sam dio komunalne naknade, a ostatak dugovanja podmirit ćemo za dva tjedna pa ovrha ne dolazi u obzir”, rekla je Đurđević. Dražba je zakazana za 19. travnja.