ZADAR– Sakrament svete potvrde ili krizme zajedno s krštenjem i euharistijom čini cjelinu sakramenata kršćanske inicijacije. Potvrda, kao što i ime govori, je sakrament kojim osoba potvrđuje svoju vjeru i svoju pripadnost Crkvi. Naziv krizma označava čin pomazanja krizmenim uljem na čelu i polaganjem ruke. Zapravo, tim se darom Duha Svetoga vjernici savršenije suobličuju Kristu i snagom jačaju kako bi dali svjedočanstvo za Krista u izgradnji njegova Tijela u vjeri i ljubavi.
Za krizmu dijete u dogovoru s roditeljima izabire osobu i predlaže joj kumstvo. Krizma je događaj koji ima veliku duhovnu dimenziju pa ga kao takvog i treba doživljavati. Roditelji i kumovi trebali bi da se dan primanja sakramenta krizme ne pretvori u obični društveni događaj, poput rođendana, gdje su temeljne stvari večera i darovi. Ukoliko u župi nije definirano i dječaci i djevojčice bi trebale obući elegantno odijelo, kao i njihovi kumovi. Sa suknjama obvezno ispod koljena i poželjno s dugim rukavima, ali ne kraćim od lakta. U nekim crkvama i dječaci i djevojčice odijevaju bijele halje koje se dobiju u crkvi, pa ih treba poštivati i prema njima se odnositi s maksimalnom pažnjom. Sva ova načela koja propisuje Crkva, isključivo su izrečena u dobroj namjeri, no teško i nikako provodi se u praksi.
Izgledom privlače pažnju
Don Tomislav Sikirić, župnik župe Sv. Kasijana u Sukošanu kaže da redovito svoje krizmanice upozorava na važnost doličnog odijevanja za taj dan.
– S krizmanicima nemam nikakvih problema. Naime, mladići su uvijek pristojno odjeveni – bijela košulja, kravata, crne hlače, a neki odjenu i sako. No, iz godine u godinu primjetno je da djevojke dolaze odjevene u garderobu sve skuplju i oskudniju, odnosno ne primjerenu slavlju za koju su kupljene. Sakrament Svete krizme nije neka zabava tulum ili modna revija, već potvrda krsne milosti, kazao je don Sikirić. Prevelika obuzetost vanjskim izgledom uništava duboki smisao ovog sakramenta, koji je u osnovi, kao i svi ostali sakramenti, Božji dar čovjeku.
Don Tomislav savjetovao je svoje krizmanike da je vrlo važno da na dan kad će primiti svetu krizmu budu odjeveni lijepo jer, ipak taj se dan treba razlikovati od svih ostalih.
– Djevojkama često kažem da kupe odjeću koju će moći odjenuti i više puta, a ne samo na dan krizme, ali i da ta oprava bude u skladu s njihovim godinama. Međutim, djevojke se u odabiru odjeće često povode za željom da svojim izgledom privuku pažnju, kazuje don Tomislav te je ispripovijedao jedan događaj od prije nekoliko godina. Dok je bio na župi u jednom mjestu, roditelje je savjetovao da prilikom kupovine odjeće za krizmanice paze da ta odjeća ne bude skupa i ekskluzivna. Dok su sve majke poslušale njegov savjet, jedna je ipak odlučila ne pridržavati se župnikovih savjeta pa je svoju kćer srednjoškolku odjenula u krinolinu što je izazvalo nemili smijeh u crkvi.
Težnja za što boljim i ljepšim izgledom često izludi roditelje. Kći hoće haljinu koja košta oko 1.500 kuna, plus skupocjene “štikle”, uz to ide frizura sa šljokicama, odgovarajuća torbica, ukupno oko 3.000 kuna stoji oprava krizmanice.
S dečkima je lakše
– S dečkima je puno lakše jer dobro muško crno odijelo koje se i poslije može puno puta odjenuti, ako se ne udeblja, stoji do 2.000 kuna, kazuje don Sikirić dodajući da bi kršćani trebali razlikovati blagdansko i svagdansko odijelo. Naime, na nedjeljnu misu ne bi bilo primjereno doći u sportskoj odjeći i tenisicama.
Dok roditelji mogu svojoj djeci priuštiti skupocjenu garderobu, često znaju negodovati kad treba dati 80 kuna službene takse, isto toliko za DVD, 30 kuna stoje fotografije te još trebaju dati prilog za ukrasiti crkvu.
Zadnjih godina vlada trend organiziranih proslava krizme u ugostiteljskim objektima, daleko od obiteljskom doma.
– Proslave krizme, ako je suditi po broju uzvanika kojih je od 40 do 80, više nalikuju pirevima. Danas se čak i u reklamama može čuti da restorani priređuju proslave krizmi, pričesti i vjenčanja. Prije se krizma i pričest slavila u obiteljskom domu, a danas je izašla iz “domaćeg” okruženja, ističe don Sikirić.
Dok su roditelji obuzeti spremanjem proslave za obitelj i prijatelje, istovremeno krizmanici spremaju svoje proslave koje traju do kasnih noćnih sati. Don Tomislav kazuje da je ovakav oblik zabave učestaliji u gradskim župama.
– Svojim krizmanicima uvijek govorim da zabave na dan primanja sakramenta svete krizme nisu primjerene tako da su mi obećali da neće ništa organizirati. Krizma se ne bi smjela tretirati kao povod za tulum, naglašava sugovornik te je ispripovijedao što se dogodilo prije nekoliko godina u Zadru.
Pokloni kumova
– Mladi krizmanici organizirali su tulum u jednoj gradskoj sportskoj dvorani, a epilog cijele te zabave završio je s intervencijom policije, ogorčenim susjedima i demoliranom dvoranom, dodaje don Sikirić.
Darovi krizmanicima su posebna priča. Naime, kumovi bi se trebali raspitati o željama djeteta i običajima u župnoj zajednici, ali ne bi trebali poštivati djetetove želje ukoliko ono zahtjeva preskupe poklone poput motora.
– Na početku vjeronaučne godine proveo sam anonimnu anketu među krizmanicima da napišu na komadu papira zašto se žele krizmati. Odgovori su bili različiti pa se tako moglo pročitat da se žele krizmati jer hoće postati punoljetni kršćani, ali i zbog darova. Često krizmanici na dar dobiju od svojih kumova komad zlatnog nakita, novac, mobitel i slično, kazuje sugovornik dodajući da je ovaj problem s poklonima pogotovo aktualan kod prvopričesnika. Naime, postoje djeca čiji kumovi nisu u mogućnosti kupiti im skupe darove pa su onda osjećaju kompleks manje vrijednosti.