ZADAR– Od početka ove godine, savjetnici zadarske udruge za pomoć ženi i djetetu “Duga” imaju pune ruke posla.
No, za razliku od prijašnjih godina, kada su njihovu pomoć uglavnom tražile žrtve obiteljskog nasilja nižeg socijalnog statusa, znatan je porast konflikata u obiteljima srednjeg sloja.
Razlozi za eskalaciju trauma koje te obitelji proživljavaju unutar svoja četiri zida ekonomske su naravi, odnosno odraz opće krize, a sve počinje kad jedan od supružnika ostane bez posla.
Za razliku od alarmantnih podataka pravobraniteljice za ravnopravnost spolova, prema kojima je zlostavljanje žena sa smrtnim i teškim fizičkim posljedicama u porastu u cijeloj Hrvatskoj, u Zadarskoj županiji generirao se socijalni fenomen ekspanzije ekonomskog nasilja.
– Taj tip nasilja najčešće se manifestira u obiteljima čiji su članovi navikli na određeni standard i kulturu življenja, a kad u ozračju opće recesije dođe do otpuštanja s posla jednog od supružnika, javljaju se konflikti koje su te osobe prije same mogle prebroditi, a sada ih nisu u stanju prevladati bez dodatnog produbljivanja sukoba.
Tada se za pomoć obraćaju našim savjetnicima. Nisu u pitanju fizički obračuni, nego kulminacija nagomilanih problema, koji ekspandiraju kad se obitelj nađe u velikoj, često nepremostivoj financijskoj krizi – pojašnjava koordinatorica “Duge” i voditeljica zadarske “Male kuće” Gordana Markulin-Ježina.
Prema njezinim riječima, karakteristika je supružnika srednjeg društvenog sloja da sve svoje nesuglasice i probleme rješavaju bez buke, mirnim putem, odnosno kulturnim razgovorom. No, u posljednje vrijeme dogodio se taj socijalni fenomen, koji Markulin-Ježina tumači posljedicom opće depresije.
– Ljudi nas svakodnevno zovu i traže savjete: kako komunicirati međusobno i kako riješiti sve te nagomilane frustracije bez psihološkog opterećenja, ružnih, mučnih svađa i sukoba – kaže voditeljica “Male kuće”, u kojoj su trenutačno smještene dvije obitelji – zlostavljane žene s djecom.
U zadarskoj sigurnoj kući skrovište potraže jedna do dvije žrtve s jednim ili više djece tjedno, no Gordana Markulin-Ježina pojašnjava da “Duga” nekad nije u mogućnosti smjestiti sve osobe po preporuci Centra za socijalnu skrb ili policije. U tim slučajevima udruga ih upućuje u druga skloništa. Prošle godine bilo je nekoliko teško fizički zlostavljanih žena s djecom koje su potražile zaštitu u “Maloj kući”, a te su žene bile doslovno u životnoj opasnosti zbog nasilnih muževa.