ZADAR – U prvom polugodištu ove školske godine, zadarski maturanti ponovno su nakupili najveći broj neopravdanih izostanaka.
Prema podacima koje je upravo objavilo Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa, mladi Zadrani prosječno su “natukli” 7,5 neopravdanih izostanaka, što je dvostruko više od njihovih vršnjaka u Karlovačkoj ili Požeškoj županiji.
Zadarski učenici tako su već drugu godinu zaredom neslavni rekorderi u “picavanju”, a ravnatelji zadarskih srednjih škola iskreno priznaju kako više ne znaju što poduzeti. Sve ankete i preventivni programi koje su pokušali provesti da bi smanjili broj izostanaka, neslavno su završili.
Problem, kažu, nije ni u školi ni u profesorima, nego u Ministarstvu i obrazovnom sustavu koji prešutno podržavaju ovakvo ponašanje, i to pravilnikom koji praktički onemogućava kažnjavanje učenika s velikim brojem neopravdanih.
– Prema tom pravilniku, učenici koji bježe s nastave dobivaju poseban tretman. Prvo se moraju pozvati njihovi roditelji, pa s njima mjesecima razgovarati i po potrebi angažirati socijalnog radnika. Treba analizirati s kojih predmeta izostaje pa ga slati na posebne ispite. Dok se mi bavimo time i pokušavamo zadovoljiti formu koju od nas zahtijeva pravilnik, taj učenik i dalje bježi s nastave. Ukratko, ne postižemo ništa jer on zna da neće biti kažnjen – kaže ravnatelj zadarske Pomorske škole Svetko Perković, koji je i sam pokušao uvesti program prevencije izostanaka. Ali uzalud.
– Pravilnik je na strani učenika, oni znaju da za njih neće biti posljedica i baš ih briga. Kad pokušamo nekoga izbaciti iz škole zbog prevelikog broja neopravdanih, što je prije bila najnormalnija sankcija, samo se kompromitiramo i onoj djeci koja inače ne bi bježala s nastave šaljemo poruku da slobodno odu jer za njih neće biti nikakvih posljedica – objašnjava Perković, koji će zbog velikog broja neopravdanih iz svoje škole na kraju godine isključiti šest učenika.
– Već vidim da će to biti veliki problem jer je samo žalba roditelja dovoljna da sruši tu našu odluku. Ali ustrajat ćemo na tome jer je ovo što se događa daleko od normalnog – kaže Perković.