ZADAR– Miomir Žužul u četvrtak stiže na sjednicu Seneta zadarskog sveučilišta kako bi prvo privatno sveučilište kojeg je prije dvije godine pokrenuo u Dubrovniku, uselio u Zadar.
Kao što je prije tri godine predstavio svoje sveučilište, koje će po američkom modelu obrazovati kadar za međunarodne odnose i diplomaciju, tako že Žužul i zadarskom Senatu tumačiti prednost njegova pridruživanja i to nakon što je samo dvoje maturana to sveučilište odabralo kao prvi izbor, a 20 -oro iz cijele Hrvatske zaokružilo Dubrovnik International University.
Ako Žužul i ne dođe u Zadar, Senat će na dnevnom redu imati prijedlog za pokretanje zajedničkog diplomskog studija “Međunarodni odnosi i diplomacija”. To bi značilo da prediplomsku razinu studija, na koji je lani upisano tek 20 od planiranih 90 brucoša, Žužul ostavlja u Dubrovniku.
Iako je iza Žužulove poslovno sveučilišne karijere već podosta repova u javnosti partnerstvo s privatnim sveučilištem prihvaća rektor prof.dr. Ante Uglešić, dok se trojica njegovih prorektora, izuzev četvrtog prorektora Belaka, protive tom javno- privatnom partnerstvu jer ne vide u tom interes zadarskog sveučilišta.
Ni jedan zadarski profesor neće sudjelovati u tom studijom programu, a sutra će možda Sveučilište u Zadru bito to koje će plaćati skupe dolaske američkih profesora. U kojim prostorijama će se smjestiti novi studij, bit će jedno od pitanja koje će sutra postaviti članovi Senata znajući dobro koliko Sveučilište oskudijava s prostorom.
Po dobro informiranim izvorima Žužulov studij namaće se iz HDZ-ovih krugova, pa se tako spominje i imotska veza s državnom tajnicom Dijanom Vican, koja je na kratko bila i Uglešićeva prorektorica. Nezadovoljni članovi Senata u točki 5. sutrašnjeg dnevnog reda unaprijed vide ulogu zadarskog sveučilišta u spašavanju Žužulovog po svemu već propalog projekta. Pri tome ne treba zanemariti školarinu od 7 000 eura koju bi plaćali potencijalni studenti zadarsko-dubrovačkih međunarodnih odnosa.
– Dubrovnik se već davno pokazao kao grad diplomacije, uostalom i strancima je prilično atraktivan – objasnio je.
Podsjetimo, Sveučilište Dubrovnik International University dobilo je u lipnju prošle godine odobrenje od Ministarstva obrazovanja, znanosti i sporta za tri studijska programa, a s radom počinju ove jeseni. Riječ je prvom privatnom sveučilištu u Hrvatskoj, a osnovali su ga bivši ministar vanjskih poslova Miomir Žužul, makroekonomist Ante Babić te odvjetnik Neven Cirkveni. Sveučilište je nedavno oglasilo kako traži studente koji su spremni platiti 7 tisuća eura godišnje, a Dubrovčanima je i danas nejasno kako je Žužul uspio smjestiti svoje sveučilište u prostore dominikanskog samostana u staroj gradskoj jezgri.
Dugogodišnji prijatelj Miomira Žužula, odvjetnik Neven Cirkveni izašao je iz projekta osnivanja dubrovačkog sveučilišta nakon što je otkrio da bivši Sanaderov ministar vanjskih poslova, mimo njegova znanja, neracionalno trošio novac namijenjen osnivanju dubrovačkog sveučilišta, donosi Jutarnji list. Zbog Žužulove rastrošnosti, trošenja novaca na luksuzna putovanja i hotele za koja je potrošio oko 2,5 milijuna kuna namijenskog kredita, nije uređena zgrada za nastavu u Dubrovniku, prostorije Dominikanskog samostana.
Stoga će se nastava na sveučilištu, sljedeće akademske godine, odvijati u neadekvatnim, zamjenskim, prostorijama.
Prema nekim izvorima, donosi Jutarnji, Cirkveni je tražio da mu se, kao ravnopravnom partneru, omogući uvid u poslovne knjige i financije, no to mu je bilo onemogućeno. Veliki dio sredstava iz kredita, kako doznajemo, potrošen je na putovanja avionom prvom klasom u Sjedinjene Države, u Zagreb, Dubrovnik te ručkove, večere i noćenja u hotelima. Najveći dio odnosio se na Žužula i obitelj.
Žužul je od HBOR-a dobio kredit od pet milijuna kuna za Sveučilište.
Dio je to iz dvogodišnje povijesti prvog privatnog sveučilišta.