ZADAR– Pokret za pravednu raspodjelu tereta krize (PRASAK) predstavio je u Zagrebu projekt recesija.org koji na mikroekonomskoj razini analizira ponašanje hrvatskih tvrtki u recesiji razvrstavajući više od 50 tisuća tvrtki u četiri kategorije – Heroji, Pravednici, Žrtve i Profiteri recesije.
Prema toj analizi žrtve su primjerice Ina, 3. maj, Podravka, na listi heroja su T-Mobile, Adris Grupa, HEP, na listi pravednika Tele2, HPB, Autocesta Rijeka-Zagreb, a na listi profitera Zagrebačka banka, HT, PBZ itd.
Kako je pojasnio moderator okruglog stola Slaven Letica, pokušalo se na recesiju gledati iz perspektive poduzeća i u tom smislu je napravljena empirijska analiza preko 50 tisuća privrednih subjekata, da se vidi na temelju njihovih završnih računa jesu li u recesiji povećali ili smanjili dobit, povećali ili smanjili broj zaposlenih, plaće te socijalna i porezna davanja državi.
Državna tajnica u Ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva Nataša Vujec smatra kako bi bazu podataka trebalo malo restrukturirati, odnosno napraviti analizu po sektorima i veličini tvrtki, a trebalo bi uključiti i analizu troškova. Potkrijepila je to primjerom Ine koja se našla među žrtvama, što bi, kaže Vujec, moglo dovesti do toga da se pošalje kriva poruka javnosti.
Dodali smo ovom kratki osvrt na zadarske tvrtke u cijeloj priči. Na web stranici organizacije moguće je naći podatke najprije za prvih 100 tvrtki u pojedinoj kategoriji.
U slučaju Zadarske županije u Herojima je Turisthotel, a što bi značilo da su razvojni, i zaradile su više i sebi i radnicima, usput ne otpuštajući. Među Žrtvama koje su postradale krizom, a trpe to i vlasnici i radnici, u prvih je 100 u zemlji naveden ovdašnji Heres – Vir. U Pravednicima – firmama koje su preuzele veći dio tereta krize na sebe nego što su ga prebacile na radnike, u prvih 100 su od ovdašnjih i Punta Skala, izvjesna nama nepoznata tvrtka Preko-Kali s dva zaposlena te Marituna.
U prvih sto Profitera ugurano je nekoliko ovdašnjih tvrtki poput OTP banke (sve su banke u ovoj kategoriji), Tankerkomerca i Ilirije. Ovakovo svrstavanje iskazuje se temeljem knjigovodstvenog iskaza dobiti u odnosu na plaće. Koliko znamo većina bi ljudi voljela dospjeti do posla i kod ovih “profitera” pogotovo, ako im je prosjek plaće kao u ovim slučajevima preko pet, a u jednom i preko 9.000 kuna. No, tu je kao i kod drugih kategorija za doslovno dijagnosticiranje ipak potrebno raditi ovakove preglede godinama da bi odrazili tendenciju.
Namjere i kontroverze
Konačno, nositelji ove inicijative i projekta potrudili su se pa osim prvih 100 u svakoj kategoriji koje smo kada je Zadarska županija u pitanju naveli, možete tražilicom zatražiti pokazatelje za svaku, odnosno 50.000 tvrtki u zemlji uključujući i našu. Pa je, recimo, Tankerska plovidba među Herojima, Borik među Žrtvama, Sonik ili Adria među Profiterima, a tvrtka koja izdaje list koji čitate je među Pravednicima, ali nam je to u ovim ekonomskim prilikama slaba utjeha.
Ima nedorečenosti koja je i iz ovako površnog iščitavanja zadarskih pozicija na listama vidljiva.