ZADAR– Ove je turističke sezone izletnička ponuda Zadra obogaćena mogućnošću vožnje polupodmornicom.
Vlasnik polupodmornice je Ivan Šangulin, kojemu je ideja o njezinoj izgradnji na um pala još prije 25 godina, a uspio ju je realizirati prije nekoliko godina.
– Po mojem mišljenju polupodmornicu bi trebalo imati svako veće turističko mjesto, istaknuo je Šangulin, koji je svoju polupodmornicu obojio u žuto po uzoru na onu iz hita grupe Beatles “Yellow submarine”.
Poljske borbene pjesme
– Turisti koji posjete ovaj kraj uvijek ističu da nemaju gdje potrošiti novac. Istovremeno hrvatska brodogradilišta zjape prazna bez posla, a mogli bi izraditi stotinjak polupodmornica, kazuje Šangulin.
Zadarska polupodmornica uočljiva je zbog svoje žute boje. Izvana izgleda kao podmornica, a donji joj dio seže dva metra u dubinu. Ovo plovilo ne uranja cijelo u more – uronjen mu je samo donji dio.
– Kad turisti priđu polupodmornici, boje se ući jer misle da je njena unutrašnjost tijesna, malena, skučena i klaustrofobična. Pustim ih da slobodno razgledaju i tada se svi odluče za plovidbu, navodi Šangulin.
U svojoj “utrobi”, visokoj 2.30 metara, polupodmornica ima 12 sjedala, a pored svakog je prozor tako da putnici mogu uživati u podmorskom pogledu. Osim toga, svaki putnik ima i svoj pojas za spašavanje. Ugođaj u plupodmornici je, kako je naglasio Šangulin, kao u tramvaju, a temperatura vrlo ugodna.
– Putnici se udobno smjeste u sjedala te 30 minuta uživaju u pogledu na pomorski svijet zadarske rive. Obično se na prozoru pojave ribice ili morska igla što izazove veliko oduševljenje kod putnika, priča Šangulin. Putnici imaju velika očekivanja kad zarone u more pa tako misle da će vidjeti koralje i druge morske stanovnike.
Šangulin se rado sjeća grupe poljskih turista koja je nedavno putovala polupodmornicom. Oni su tijekom putovanja pjevali nacionalne borbene pjesme, a osobito su bili bučni u pjevanju kad bi naišli valovi i zapljusnuli plovilo.
Osim Poljaka, polupodmornicom su putovali i Česi, Mađari, Talijani, Japanci i Slovenci.
NLO u moru
– Osobito sam iznenađen time što su Japanci zainteresirani za polupodmornicu. Naime, Japan je zemlja s vrlo razvijenom tehnologijom i mislio sam da ovako nešto već imaju u svojoj turističkoj ponudi pa da neće pokazati interes za ovakvim izletom, ističe Šangulin.
Događa se često da na proputovanje podmorskim svijetom bake dovedu unuke koji žive u inozemstvu.
Polupodmornica prometuje svakodnevno, ali tek nakon 20 sati. Kad se spusti mrak, pali se osam halogenih reflektora, sa svake strane po četiri, jačine 300 wati koji osvjetljavaju područje 10 metara oko polupodmornice.
– Prvih dana kad smo počeli prometovati, čuo sam da su se ljudi čudili što je to malo zeleno u moru. Činilo im se da je u moru NLO. Inače, reakcije sugrađana koje sam do sada čuo vrlo su pozitivne. Prava smo atrakcija te nas noću kad plovimo turisti često fotografiraju, navodi Šangulin.
Jedini problem s kojim se susreće vlasnik polupodmornice je taj što ne smije prometovati dok su kupači u moru.
– Iz tog razloga ne mogu prometovati tijekom dana, nego tek kad se kupači maknu s rive. Da sam znao da će situacija biti ovakva, ne bih sigurno odabrao ovu lokaciju za plovidbu, zaključuje Šangulin.