ZAGREB- Nakon što je HSLS napustio društvo vladajućih, svoje funkcije polako napuštaju i HSLS-ovi ljudi.
Tako je Dorica Nikolić napustila mjesto državne tajnice u Ministarstvu zdravstva i socijalne skrbi, no osim te, glavne joj dosadašnje dužnosti, izašla je iz još deset Vladinih povjerenstava, vijeća i savjeta! Potpredsjednica Vlade u ostavci, Đurđa Adlešič, morat će napustiti, primjerice, tri tijela kojima predsjedava i članstvo u drugima.
Jer, u Hrvatskoj ima otprilike 40 državnih povjerenstava, gotovo jednako toliko odbora, ponajviše u Saboru, zatim petnaestak savjeta i još podugački niz upravnih vijeća, koordinacija, agencija i tako redom. Tko sve, i gdje, sjedi, nemoguće je pobrojati, no kad su samo ministri u pitanju, oni predsjedavaju u barem dva do tri, češće i više tijela, broje pak članstvo u još toliko njih, a sve uglavnom u resorima kojima se bave, ili bi se trebala baviti, i njihova ministarstva. Mnogi su i u nadzornim odborima javnih tvrtki. Ministar obitelji i branitelja, Tomislav Ivić, primjerice, predsjedava u četiri tijela, njegov kolega Božidar Pankretić u tri, sama premijerka, pored svih ostalih dužnosti, u pet tijela.
Zbog “časti” i titule
Može li se, i kakav, posao, s toliko funkcija na leđima uopće odraditi, a da pritom nije i plaćen?
– Ne može! Ako nešto obavljate kako treba, i s voljom, to dobro možete činiti u najviše dva tijela, taman da se ona i sastaju jednom godišnje! Od sastanka do sastanka nešto morate činiti, nešto drugo pak pripremati. Većina u tim tijelima, međutim, ne radi svoj posao nego u njih ulaze isključivo zbog “časti” i titule, podržavajući hipertrofiranu birokraciju”, mišljenje je psihologinje Mirjane Krizmanić, koja je i sama predsjednica Savjeta predsjednika Josipovića za socijalnu pravdu, no na toj će se dužnosti članovi rotirati svaka tri mjeseca.
Dorica Nikolić, možda čak i rekorderka, izašla je iz, između ostalih, povjerenstva za invalide, za prevenciju poremećaja mladih i djece, za pripremu reforme socijalnih naknada ili, primjerice, iz Savjeta za populacijsku politiku. Ona je, kako kaže, sve svoje funkcije obavljala dobro, radeći i “svetkom i petkom”, bez naknade, i sve se to, zaključuje, može, i stigne.
– Sve su te dužnosti povezane s mojim osnovnim poslom – socijalnom problematikom, i najlogičnije je bilo da nekim povjerenstvima predsjedavam ja. Ako dobro poznajete svoj resor, niste u tim tijelima, kao mnogi drugi, samo za “šminku” i rezanje vrpci, ističe bivša državna tajnica, priznajući kako je Vlada pravi raritet kad je broj povjerenstava i drugih tijela u pitanju. Njemačka kancelarka ima tek par savjetnika, dok sve poslove obavljaju ministarstva, bez ikakvih dodatnih povjerenstava, kao što je kod nas slučaj.
Na pitanje što je pak radila u, primjerice, Savjetu za populacijsku politiku, odgovara kako u takvim savjetima predstavnici Vlade ne savjetuju, već bivaju savjetovani od strane stručnjaka, a kako se povjerenstvo sastajalo jednom do dvaput godišnje, posla i nije bilo. Provjerili smo, posljednji se put ovaj savjet sastao u veljači 2009., nakon čega se postavlja pitanje njihove svrhe općenito, kao i to je li sjednica svih tih povjerenstava premalo zato što samih povjerenstava ima previše?!
– Upravo to. Ako se sastaju jednom godišnje, treba ih ukinuti, pa da dužnosnici u svega jednoj, do dvije izvanredne dužnosti, barem neki posao obave kako treba!, slaže se psihologinja Krizmanić koja, kako kaže, nije primijetila nikakav pomak u resoru prezaposlene Dorice Nikolić.
Dragan Munjiza, poslovni savjetnik i menadžer, mišljenja je pak da se i više toga obavljati može odjednom ako nisi “operativac”. Radi li se samo o formalnom savjetovanju, kaže, sve se može! No kako je Hrvatska u problemima do grla, čini se, nama “operativci” samo i trebaju!