ZADAR– Prvi poznati zapis o hospiciju, koji je filozofija skrbi ali moderna zdravstvena ustanova za pružanje pomoći ljudima na kraju života, na ovim prostorima datira iz 559. godine. U doba Bizantinskog carstva hospicij je otvoren u Zadru i to u kući rektora Bazila, a do 17. stoljeća na zadarskom području je bilo 30-tak hospitala. Već stotinama godine nema ni jednog, a taj oblik palijativne pomoći nužan je i human u današnjem životu suvremenog ali i sve više otuđenog čovjeka.
Hospicij nije zato da nekom produži ili spašava život već da ga mentalno i duhovno pripremi na dostojanstvenu smrt, umiranje bez straha, da se oprosti od obitelj te da im ostavi poruku o svom životu.
Rečeno je to u uvodnom predavanju o potrebi stvaranja hospicija kojeg je danas u sjedištu Zadarske županije priredio Dom za odrasle osobe sv. Frane Zadar i Udruga socijalnih radnika Zadar.
Zadarska županija donijela je Plan za zdravlje žitelja Zadarske županije u području javnozdravstvene problematike skrbi za starije i nemoćne. Programom rada Tima za zdravlje za 2010. godinu predviđena je izrada predstudije opravdanosti osnivanja hospicija ili regionalnog hospicijskog centra Zadarske županije.
Da socijala ima ženski predznak pokazalo je i današnje predavanje: osim župana Zrilića, ravnatelja centra za obitelj Danijela Vučenovića, prvog čovjeka Opće bolnice dr. Daria Nakića te Jakova Vidovića iz gradske uprave, ostalo su bile žene.