Nedavni požar na Baštijunskom brigu ponovno je aktualizirao pitanje sanacije deponija na koji se dovozi komunalni otpad s područja grada Biograda te općina Pakoštane, Sv. Filip i Jakov i otoka Pašmana.
U Biogradu se žale da unatoč postignutom dogovoru oko modela financiranja susjedne općine nisu platile ni jedne kune za sanaciju, na što je dosad utrošeno oko 11 milijuna kuna.
Sredstva za sanaciju osigurao je državni Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost kojem bi tri općine i jedan grad trebali vratiti 40 posto sredstava ili oko četiri milijuna kuna.
I to prema formuli: 50 posto Biograd, po 20 posto Sv. Filip i Jakov i Pakoštane te 10 posto otok Pašman. Međutim, samo je Biograd pokrio svoja dva milijuna kuna, dok Pakoštane i Filipjakov duguju po 818 tisuća kuna, a otok Pašman 409 tisuća kuna.
– Svim općinama koje koriste Baštijunski brig redovito šaljemo izvještaje o vrijednosti obavljenih radova na sanaciji deponije. Sukladno postignutom dogovoru očekujemo i da podmire svoj dio obveza, ali se na sve naše pozive da to naprave oni oglušuju, kaže Krunoslav Pešić, direktor komunalne tvrtke Bošana koja gospodari Baštijunskim brigom.
Pešić dodaje da je slična situacija i po pitanju sudjelovanja u troškovima sanacije požara koji su izbili na Baštijunskom brigu.
Načelnik općine Pakoštane Milovoj Kurtov tvrdi da ne želi izbjeći svoje obveze, ali i da nema pravo neodgovorno trošiti sredstva poreznih obveznika.
Po njemu je glavni problem u tome što unatoč postignutom dogovoru među općinama nije došlo do osnivanja zajedničke tvrtke Baštijunski brig koja je trebala obavljati sanaciju.
– Dobio sam dopis iz Biograda o sanaciji, ali ga nisam ni pogledao! Sanaciju deponija nije trebala izvoditi Bošana nego naša zajednička tvrtka Baštijunski brig koja nikad nije formirana. A ja neću plaćati nešto u čemu nisam sudjelovao javnom nabavom, jer ne želim da moji mještani budu ičija “ovca za šišanje” – odgovara Kurtov.
Gradonačelnik Biograda Ivan Knez priznaje da zajedničku tvrtku nisu mogli registrirati jer za to, kako kaže, nikada nisu dobili suglasnost gradskih vijeća općina Pakoštane i Sv. Filip i Jakov.
– Mi smo ih dugo čekali, no oni su oklijevali donijeti odluku. Nismo htjeli da nam propadnu sredstva koja smo dobili od Fonda za zaštitu okoliša – kazao je Knez koji očekuje dogovor nakon ljeta.
– Ne bježimo od svojih obveza, ali sada nemamo novca za pokrivanje troškova sanacije Baštijunskog briga. Moramo pronaći zajednički put, samo se takvi problemi ne mogu riješiti preko noći – smatra načelnik općine Sv. Filip i Jakov.
Uvođenje novog cjenika naplate deponiranja otpada naišao je na “otpor” tvrtke Loši iz Pakoštana, koncesionara za odvoz otpada s područja Pakoštana i Filipjakova. Nezadovoljni novim obračunom, njihovi su kamioni prošlog tjedna nasilno ušli na deponij i ostavili otpad. Incident je prijavljen policiji, a nakon intervencije općinskih načelnika, Loši je ipak prihvatio nove uvjete. Cijena deponiranja građevinskog otpada je 60 kuna.